Published On: 14 Qershor, 2016

PD braktis ‘Drejtësinë’: Jo negociata me pistoletë. ‘OK’ draftit me bekimin e ambasadorëve

Para uljes në tryesë me mazhorancën për diskutimet nen për nen draftit të reformës në drejtësi, nënkryetari i komisionit të posaçëm Oerd Bylykbashi u shpreh i prerë se opozita nuk do të votonte asnjë draft që ishte larg atij të Venecias.

‘Ka vetëm një cështje politike për tu zgjidhur. Të zgjidhet vendimarrja për emërimet në gjyqësor. Mazhoranca të pranojë paragrafin 88 të komisionit të Venecias. Komisioni i Venecias mbetet udhëheqësi i vetëm. Kërkojmë moskapjen politike të sistemit. Palët kanë pranuar se baza është Venecia”, tha Bylykbashi  para nisjes së mbledhjes.

Por kanë mjaftuar vetëm pak minuta dhe opozita është larguar nga mbledhja e komisionit, duke iu rikhtryer kështu edhe një herë kushtëzimeve. Sërish për mediat foli Bylykbashi, i cili paralajnëroi se tashmë ‘topi’ është në oborrin e kryeministrit.

“S’do ketë sot miratim nen për nen dhe në tërësi, negociata nuk bëhen me pistoletë në tryezë”, ka thënë Bylykbashi.

Ndërkohë që mazhoranca pas largimit të opozitës votoi  nen për nen draftin e reformës në drejtësi , duke bërë kështu një hap para drejt miratimit në tërësi dhe më pas në seancë plenare të kryereformës.  Të pranishëm në mbledhjen e sotme kanë qenë edhe ambasadori i SHBA, Donmald Lu dhe ajo e delegacionit te BE-së, Romana Vlahutin.

Kjo është ndarja e parë me opozitën pas thirrjeve të shumta edhe nga faktoeri ndërkombëtarë se kjo duhet të ishte një reformë gjithëpërfshirëse dhe jo e miratuar në mënyrë të njëanshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...