Published On: 18 Tetor, 2016

Pavlopulos: Maqedonia ka qenë dhe do të jetë greke

Kryetari grek, Prokopis Pavlopulos nuk lëshoi asnjë shans që të dërgoje porosi deri te Maqedonia se nga Athina varet integrimi i vendit në BE dhe ta akuzoje vendin për irredentizëm, transmeton TetovaSot.
“Maqedonia ka qenë dhe do të jetë greke”, deklaroi presidenti grek Pavlopulos dhe i porositi qeveritarët maqedonas se me thënie irredentiste nuk mund që të anëtarësohen në BE, pasi që po i thyejnë parimet evropiane.
Pavlopulos porosinë e dërgoi nga Voden, ku në një ceremoni solemne me rastin e çlirimit të qytetit nga turqit u shpallë si qytetar nderi i Voden.
Sipas tij, Maqedonia po i thyen ligjet evropiane, dhe nuk mund që të llogaris në eurointegrim, pasi që, ashtu si tha “Nuk i plotëson as parimet institucionale evropiane”.
“Ne qartas kemi thënë se duam raporte të mira fqinjësore dhe miqësore. Por, kjo gjë shkon përmes respektimit të historisë dhe institucioneve evropiane”, deklaroi Pavlopulos.
Në ceremoninë e njëjtë ai dërgoi porosi edhe deri te Ankaraja duke shprehur se “Greqia është dera e Turqisë për në Evropë” dhe se për integrimin e Turqisë duhet respektuar historia dhe ligjet ndërkombëtare.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. PROVINCIALIZMAT E POLITIKES GREKE dhe EVROPA.
  Bashkimi Evropian nuk eshte thjesht nje bashkim politik,ideshe dhe deshirash subjektive.
  Ne rradhe te pare ,Bashkimi Evropian eshte;Tregu i perbashket.Don me thane qe ky bashkim
  eshte bazuar ne ekonomine e perbashket te europes,parimi themelore i ekonomise politike.
  Prioriteti eshte ketu dhe çdo shtet do respektohet ne varesi te kontributit qe jep ne kete
  bashkim.Ketu nuk kemi te bejme me nje bashkim PORDHASH DHE HAJDUTESH.
  Sigurisht,ne raste krizash,familja Europiane do te gjendet afer per ndihme çdo antari.
  Por, kur teprohet spekullimi ne bashkim,familja te nxjerr jashte.KESHTU,pare nga zhvillimet
  e viteve te fundit,ne ekonomi,politike,emigracion e gjeopolitike dhe mbi te gjitha;Sigurine dhe
  qendrushmerine stabile te Bashkimit Europian,predispozitat jane kunder GREQISE.
  Tashme,influence e Greqise ne komunitet ka rene totalisht.Problemi MAQEDON nuk ka
  lidhje fare me Greqine per aresyen e thjeshte se nuk ka dhe nuk do kete levizje kufijsh.
  Problemi Maqedon eshte thjeshte çeshtje nder etnike.Vetem kur te zgjidhet ky problem
  do pranohet ne Evrope.Ndersa provinca greke qe quhet”MAKEDONIA”mbetet gjithmone ne
  rang Province dhe jo shtet me kufij ndershteteror.
  Persa i perket presionit kunder TURQISE,e keshilloj presidentin grek te mos merakoset
  shume per aresyen e thjeshte se TURQIA eshte vend aziatik dhe jo evropian.E dyta;EVROPA
  ka qene dhe do mbetet nje bashkesi me shumice derrmuese KATOLIKE. Kurre dhe asnjehere
  ne kete bashkesi nuk do kete nje shtet te fuqishem demografik me origjine tjeter fetare.
  Versioni i fundit,i bazuar ne zhvillime te ndryshme negative nga ana e greqise;athere,
  kufijte e Evropes do vendosen ne greqi duke e lene,desormee,jashte saje.”çao bella”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...