Published On: 14 Janar, 2016
Bota |

Pavarësisht mizorisë së fundit të ISIS-it, nuk do të ketë ndryshime të mëdha për Turqinë dhe Erdoganin

Turqia edhe njëherë u bë viktimë e sulmeve terroriste, ku mbetën të vrarë 10 njerëz, ndërsa 15 të tjerë u plagosën.

Menjëherë pas sulmit ka reaguar presidenti turk, Recep Tajip Erdogan, i cili ju drejtua ambasadorëve të huaj në Ankara, duke ju thënë se ‘ju ose duhet duhet të jini me qeverinë turke, ose me terroristët. Nuk ka mënyrë tjetër’, shkruan Business Insider, transmeton Gazeta Blic.
Ai gjithashtu u ka bërë thirrje ambasadorëve të theksojnë nevojën e Turqisë në ndihmën mbi luftën kundër terrorizmit.

“Turqia do të luftojë terrorzimin deri në fund dhe nuk do të kërkojë leje nga njerëzit tjerë për të vepruar në një mënyrë të tillë,” tha Erdogan. “Këtë duhet ta dinë të gjithë.”

Ian Bremer, president i Eurasia Group për BI ka theksuar se ‘aleatët europianë dhe SHBA-të do të ndihmojnë Turqinë të intesifikojë luftën kundër ISIS-it’.
“Erdogan luftën e tij kryesore e sheh me PKK-në dhe një gjë e tillë nuk është se do të ndryshojë,” ka thënë Bremer, transmeton Gazeta Blic.
Në korrik të vitit të kaluar, Turqia kishte nisur atë që e quajti një “luftë të sinkronizuar kundër terrorizmit”, e cila është dashur të përfshijë luftimin  Shtetin Islam në bashkëpunim me forcat perëndimore në Siri dhe luftën kundër PKK-kurdëve në Turqi.

Që nga ajo kohë, Turqia ka qenë e përqendruar në luftën kundër PKK-së. Mirpo, Turqia në të njejtën kohë ka qenë e goditur edhe nga disa bombardime pranë kufirit të saj me Turqinë. Turqia gjithashtu në tetor të vitit të kaluar ka pësuar sulmin më të keq terrorist, ku më shumë se 100 njerëz mbetën të vrarë në Ankara, transmeto Gazeta Blic. Në janar të vitit 2016, një sulmues vetëvrasës vrau një polic në lagjen turistike Sultanahmet të Stambollit.

Sulmi i fundit gjithashtu ka gjasa të ketë ndikim të mëtejshëm mbi mijëra refugjatë sirianë hyjnë në Turqi.
“Ka qenë e pamundur që Turqia të punojnë me të vërtetë për integrimin e dy milion refugjatë në Turqi, sado që janë të ofruara apo të premtuar nga Merkel”, tha Bremer. 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...