Published On: 3 Korrik, 2016

Pavarësia e Amerikës – Mesazhi i amerikanëve: Në një vend të madh të gjithë janë të barabartë

 Ambasada amerikane në Tiranë ka kremtuar Festën e Pavarësisë. I veshur sportiv dhe i qeshur, të ftuarit e shumtë i ka pritur në ambjentet e Pallatit të Brigadave Ambasadori Donald Lu.

Të pranishëm kanë qenë drejtues të lartë të Qeverisë, deputetë të të gjitha forcave politike, Ambasadorë, përfaqësues të medias, shoqërisë civile dhe fesë.

Me kryetarin e Komisionit të reformës në drejtësi, Fatmir Xhafaj dhe nënkryetarin Oerd Bylykbashi, Ambasadori është ndaluar pak më shumë, mbase për t’ju përcjellë ndonjë mesazh tjetër për reformën për të cilën është investuar kaq shumë.

Në fjalimin e tij ka zgjedhur të ndalet sërish te historia e babait të tij, për të përcjellë mesazhin se një vend i madh u jep mundësinë të gjithëve.

Donald Lu: Në vitin 1960 u nis në një udhëtim tëvështirë 28 ditor me anije përmes oqeanit Paqësor drejt SHBA. Ai kishtre me vete vetëm 2 mijë dollar për të studiuar në Universitetin e Oklahomas. Në vend që ti përdorete paratë për blerë gjëra praktike ushqim, veshje dhe libra ai e përdori pjesën më të madhe për të blerë një BMË të përdorur. Gjatë ditës studionte inxhinieri dhe gjatë natës punonte si barist. Kur i mbaruan paratë shkoi në Los Angelos, ku gjeti punë në një kompani inxhinierike. përfundimish kompania sponsorizoi që ai të merrte green cart. Ai kurseu mjaftueshëm paraa për të sjëllë vëllezërit, motrënm dhe nënë e tij në SHBA. Im ati pati një karierë të gjatë si inxhinier. Ai nuk ishte kurrë i pasur, por ia afroi fëmijëve të tij mundësinë që ai vetë nuk i kishte pasur kurrë. Ai pati një jetë me Aventura dhe ishte krenar që ishte amerikan.

Ndërsa prokurori shqiptaro-amerikan Xhon Junçaj solli përvojën e tij sesi arriti të bëhet një Prokuror i suksesshëm.

Xhon Juncaj: Sot festojmë pavarësinë e një vendi të madh. Si e masim madhështinë e një vendi?  Babai dhe nëna im si shqiptarë do tju thoshin se në një vend te madh, me shumë punë dhe sakrificë, një mekanik dhe e shoqja pastruese, të dy me prejardhje shqiptare mund ti rrisin dhe ti japin shkollë 4 fëmijëve. Në një vend të madh mund ti rrisin ata fëmijë, me vlerat tradicionale shqiptarë: “bukë e krypë dhe zemër të bardhë”. Në një vend të madh mund të festojnë jo vetëm domethënien e 4 Korrikut, por edhe 28 Nëntorin. Do ti thoshim se në një vend të madh, djali i prindërve emigrantë mund të bëhet prokuror, një prokuror që përpara gjykatave të huaja te deklaroje me krenari: Une jam Xhon Juncaj dhe perfaqesoj popullin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Mesazhi që u përcolli të pranishmëve ishte se në çdo përvjetor pavarësie, e rëndësishme është të nderohet ideali i atyre që e sollën pavarësinë.

Xhon Juncaj: Heronjtë e Pavarësisë nuk nderohen me fishekzjarre qe ndricojne qiellin, jane kalimtare. Jo si amerikan krenar ju them se heronjtë e Pavaresise nderohen kur mbahet premtimi i tyre, premtimi për mundësi të barabartë për çdo qytetar, të bëhet edhe në të ardhmen.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...