Published On: 12 Shtator, 2016

Pasojat nga seria e tërmeteve në Shkup, mbrëmë i fundit në 20:57

I fundit nga seria e tërmeteve që ndodhën në rajonin e Shkupit u regjistrua mbrëmë në orën 20:57 me magnitudë prej 2,1 gradë sipas Rihterit, njoftoi Observatori sizmologjik i Shkupit.

Më i fuqishmi ishte tërmeti në orën 15:10, i cili kishte magnitudë 5,3 shkallë të Rihterit, ndërsa epiqendrën e kishte në 7 kilometra në lindje të Shkupit.

Pas këtij, deri nga ora 18 janë regjistruar 10 tërmete të dobëta, nga të cilat me intensitet të dobët u ndjenë 4 prej tyre. Seria e tërmeteve nisi në mëngjes, me dy tërmete me fuqi 3,9 dhe 2,8 gradë.

Tërmetet që gjatë ditës së djeshme e goditën rajonin e Shkupit shkaktuan dëme materiale, ndërsa ndihmë mjekësore kërkuan qindra qytetarë. Shumë shkupjanë natën e kaluan jashtë banesave dhe shtëpi – në makina, nëpër paqe, në tenda…

Për t’u dalë në ndihmë qytetarëve pas tërmeteve,  Shtabi për menaxhim me kriza në Maqedoni hapi një numër telefoni– 195, ku qytetarët mund të kërkojnë vlerësim, nëse shtëpitë e tyre janë të sigurta për banim.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...