Published On: 7 Maj, 2016

Paskal Milo: Jemi shtet sovran, Lu mos të kalojë vijën e kuqe

E ndërsa ambasadori amerikan ka lëshuar ultimatum për klasën politike në Shqipëri në lidhje me reformën në drejtësi, vjen edhe zëri i pare publik nga radhët e politikës që i kujton Donald Lu që të mos e kalojë vijën e kuqe të statusit të tij diplomatik.

Paskal Milo, kreu i Partisë Demokracia Sociale dhe ish ministër i  Jashtëm, thotë se Shqipëria është shtet sovran dhe anëtar i NATO-s. Ai deklaroi se misionet diplomatike nuk mund ta identifikojnë Shqipërinë me këtë katundari politike.

“Misionet diplomatike të SHBA dhe BE në Tiranë kanë arsye të jenë të lodhur, të zhgënjyer e të zemëruar me klasën politike shqiptare dhe me disa pseudo deputet. Ata nuk e identifikojnë Shqipërinë dhe shqiptarët me këtë katundari politike e parlamentare. Ndaj edhe i bëj thirrje ambasadorit mik amerikan, që për hir të kokëfortësisë së Berishës apo të skifterëve të tjerë të politikës shqiptare, krahët e të cilëve duhet të ishin prerë me kohë, të mos kapërcejë vijën e kuqe të statusit të tij diplomatik, sepse Shqipëria mirë apo keq, ka qënë dhe mbetet një vend i pavarur, anëtar i NATO-s, sovraniteti i të cilit duhet reskpektuar në të gjitha rrethanat. Unë e kuptoj simbolikën e mesazheve të tij dhe në përdorimin e gjuhes së pazakontë diplomatike, sepse siç thuhet në Shqiperi “kështu i do mushka drutë”, por nëse mërzitet nga intrigat bizantine të politikes shqiptare, shpenzimet nuk duhet t’i paguajnë të gjithë shqiptarët. Shqipëria është mbi partitë politike”, tha Milo.

/ Top Channel

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. bekimi thotë:

  Paskal Milo ka te drejte! Nuk duhet lejuar asnje diplomat, cofte edhe ata amerikan,te i tejkalojne autorizkmet e tyre qe ata kane si diplomat! Ata jane Ambasador dhe jo Guvernator!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
  • Pascal milo nje komunist, eshte fatkeqsi kombetare qe nje njeri si paska milo ben historin e shqiperis, per mendomin tim eshte negative si si historian Dhe si politikan.po si zhduken nga politika , paskalet skenderet me shoke ai vend ashtu do renkoj , Dhe nuk ka kurim kurre Nga plaga e madhe qe mori per 70 vjete Nga paskalet me shok, e Kane bere ate vend prone Te tyre keta plehra anti kombetar!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Degjo mire ketu ti PASKAL MILO GREKU dhe ti EDI RAMA RRUGACI.
  Ehe pak e do ti lani mire hesapet ju spurdhiakerit e shqiperise.
  PARIS 07/05/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...