Published On: 17 Maj, 2017

Pasi ta lexoni këtë, kurrë më nuk do bëni plazh 2 javor

  • Pushuesit të cilët shpenzojnë dy javë të shtrirë në plazh gjatë pushimeve janë më të rrezikuar nga vdekja e hershme.

Në këtë përfundim kanë arritur shkencëtarët, të cilët kanë thënë se dy javë qëndrim në plazh pranë detit ndikojnë shumë keq në shëndetin e njeriut, duke shtuar rrezikun nga sëmundja e diabetit, sëmundjet e zemrës dhe uljen e masës muskulore, transmeton gazetametro.net raportin e gazetës britanike ‘Standard’.

I njëjti studim nga shkencëtarët ka arritur në përfundimin që ushtrimet fizike duhet të shndërrohen në rutinë ditore, ashtu siç është, ta zëmë, larja e dhëmbëve.

Për këtë studim, shkëncëtarët britanikë testuan disa të rinj, të cilët ulën aktivitetin e tyre fizik për 80 përqind gjatë dy javëve, gjë që solli pasojat e lartpërmendura për shëndetin.

Edhe pas dy javësh të ushtrimeve intensive, personat që morën pjesë në studim e kishin të pamundur që ta kthenin shëndetin në gjendje normale.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...