Published On: 1 Prill, 2016

Pasi dështoi Haga, Kroacia nisë procedurat kundër kriminelit Vojisllav Sheshelit

Prokuroria e Shtetit kroat njoftoi se do të analizojnë vendimin e Tribunalit të Hagës, e cila e liroi Vojisllav Sheshelin nga përgjegjësia për krime lufte në Kroaci, transmeton Indeksonline.

Prokuroria e Shtetit, në vitin 2002 kishte ngritur aktakuzë kundër dhjetë të pandehurve, duke përfshirë edhe Sheshelit që akuzoheshin për krime lufte kundër civilëve.

Prokuroria pretendoi se procedurat kundër Shesheli nuk janë marr parasysh nga Tribunali i Hagës, ku prokuroria edhe e akuzoi Tribunalin për mos kryerje të procedurave ligjore ashtu siç duhej dhe për çka ai thirret të marr vendime.

“Pasi Gjykata për krime lufte në Ish-Jugosllavi, kishte ndryshuar disa herë akuzat kundër Sheshelit, Prokuroria e Shtetit do të bëjë një analizë të thellë të këtij vendimi, në mënyrë që të krahasohet akuzat dhe gjykimi me të cilën i pandehuri është akuzuar, që në pretendojmë se nuk ishte i drejt”, janë shprehur zyrtarët kroat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...