Published On: 18 Maj, 2016

Autobusët nuk do të qarkullojnë rrugëve të Prishtinës pa fjalën Thaçit dhe të Kuvendit të Kosovës

Pas votimit të sotëm në Kuvendin Komunal të Prishtinës pro garancisë për kredinë e Trafikut Urban për blerjen e 51 autobusëve, duhet të nënshkruaj edhe Ministri i Financave. Por, fillimisht ai duhet të autorizohet edhe nga Presidenti i Kosovës. Nënshkrimi i Hotit do të çojë në hapjen e ofertave për blerjen e autobusëve dhe shpalljen e kompanisë fituese. Por autobusët nuk do të qarkullojnë rrugëve të Prishtinës pa e thënë fjalën e vet edhe Kuvendi i Kosovës.

Odiseja e autobusëve të kryeqytetit, sot morri fund, pasi Kuvendi Komunal i Prishtinës votoi garancinë për kredi për blerjen e 51 autobusëve për trafikun urban. Gjithë kjo çështje, tash e sa javë ishte manifestuar me debate të ashpëria mes LDK’së dhe VV’së, ku nuk mbeten pa u përfshirë as i pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Ministri i Financave Avdullah Hoti. Dy palët, vazhdimisht akuzonin njëra tjetrën për bllokim të procesit.

 Kur bllokada u zgjedh, tash blerja e autobusëve kalon në një fazë tjetër. Blerja e tyre kalon në duart e Presidenti të vendit Hashim Thaçi.

Gazeta Express merr vesh se procedurat parashohin që Presidenti Thaçi ta autorizojë Ministrin Hoti për ta nënshkruar kredinë e cila do t’i mundësonte kryeqytetit blerën e 51 autobusëve të ri.

Pas kësaj, Ministria e Financave hap konkursin për ofertuesit e autobusëve, e që kur shpallet fituesi, Kuvendi i Kosovës jep fjalën e fundit.

Të mërkurën, Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar vendimin për garanci e marrjes së kredisë për blerjen e autobusëve të trafikut urban.

Edhe pas votimit, akuzat mes drejtuesve të Komunës dhe Ministrisë së Financave nuk kanë marrë fund. Në to, madje, u përshi edhe kryeministri i vendit Isa Mustafa, që u tall me Shpend Ahmetin, se gjoja nuk ka aftësi për ta drejtuar komunën.

“Me konë leht me majte shpi, Kola jem i kishte mbajt dy”, citoi kryeministri një thënie popullore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...