Published On: 7 Shtator, 2016
Bota |

Pas Obamës, Presidenti filipinas kërcënon ISIS: “Do ju ha të gjallë me kripë dhe uthull”

“E dini që mund të ha qenie njerëzore. Do t’u bëj copash, më pas më mjafton vetëm pak kripë dhe uthull, unë do t’iu ha të gjallë”.

Është kjo deklarata pikante e radhës e presidentit filipinas Rodrigo Duterte, këtë herë e adresuar ndaj militantëve të “Abu Sayyaf”, grup i lidhur me ISIS, që vepron në Filipine, shkruan Syri.net.

Më 3 shtator, xhihadistët ishin autorë të një shpërthimi në një treg në Davao, vendlindja e Dutertes, i cili gjendej pikërisht në atë qytet gjatë masakrës.

Madje, është hedhur hipoteza se ishte pikërisht presidenti objektivi i shpërthimit, që shkaktoi 14 viktima.

“Ju e keni parë sesi veproj, do të hakmerrem”, citohet Duterte nga mediat filipinase, duke iu referuar ‘grushtit të hekurt’ ndaj kriminelëve dhe trafikantëve të drogës, që i ka marrë jetën më shumë se 2.400 personave, përfshirë edhe të pafajshëm, mes tyre edhe dy fëmijë, 4 dhe 5 vjeç.

Deklaratat e Duterte vijnë fill pas atyre që bëri për presidentin amerikan Barack Obama, për të cilin tha se nëse e pyeste për politikat e tij të ashpra kundër trafikantëve do t’i thoshte “bir k…”.

Më pas, Presidenti i Filipineve ka bërë një hap pas: “Ndërkohë që arsyeja kryesore janë komentet e mia të forta për disa pyetje të medias, ne gjithashtu shprehim keqardhje që kjo u morr si një sulm presonal ndaj presidentit amerikan”, thotë ai në një deklaratë.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Dauti thotë:

  Të lumtë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Daut thotë:

  Aferm të qoftë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...