Published On: 16 Korrik, 2016

Pas kaosit në Turqi arrestime masive të ushtarakëve

Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, kumtoi se puçi ka dështuar dhe se institucionet shtetërore kanë rikthyer kontrollin dhe kanë mposhtur puçistët

Rreth orës tre të mëngjesit, aeroplani në të cilin gjendej Erdogani, për vendndodhjen e të cilit pati spekulime dhe paqartësi të shumta, ateroi në aeroportin Ataturk në Stamboll, prej nga ai ju drejtua popullit. Erdogan me këtë rast tha se përgjegjësit që e kanë organizuar puçin do të paguajnë një çmim të lartë, se puçi ishte një akt i tradhtisë, por edhe një dhuratë prej Zotit dhe gjatë fjalimit të tij përmendi edhe rivalin e tij të përbetuar, klerikun në mërgim, Fethullah Gulen, duke theksuar se ithtarët e tij kanë organizuar përpjekjet për përmbysjen e rregullit shtetëror. Megjithatë, Gulen dënoi puçin dhe mohoi përfshirjen e tij.

Kryeministri Yildirim gjatë konferencës për shtyp tha se komanda e ushtrisë besnike ndaj Erdoganit ka marrë tani në tërësi kontrollin dhe se janë duke vazhduar arrestimet e puçistëve. Ushtruesi i detyrës së shefit të shtatmadhorisë së ushtrisë turke, Umit Dundar, tha se gjatë përleshjeve janë vrarë 104 puçistë, 47 civilë dhe 41 policë. Më herët, mediet kanë raportuar se gjatë trazirave është vrarë edhe një gazetar i agjencisë së lajmeve, AFP.

Siç raportuan mediet, bëhet fjalë për arrestimin e ushtarakëve me grada më të ulëta. Gjithashtu u raportua se pas puçit, ushtria turke ka shkarkuar 29 kolonelë dhe pesë gjeneralë. Rreth ngjarjeve në Turqi u shpreh edhe ish-Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, i cili tha se ajo që ndodhi në vend nuk ishte një puç ushtarak i organizuar nga e gjithë ushtria, por nga elemente të caktuar, të cilat tentuan të destabilizojnë strukturat e ushtrisë.

Ai tha se shpreson se do të ndryshojë struktura aktuale e ushtrisë dhe se ushtria do ti qëndrojë besnike pushtetit në Turqi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...