Published On: 20 Maj, 2016
Bota |

Parlamenti turk miraton ligjin për heqjen e imunitetit të deputetëve

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një ligj kontrovers, që do t’iu heqë deputetëve imunitetin nga ndjekja penale.

Deputetët pro-kurdë thonë se ligji synon të dëbojë anëtarët e opozitës nga Parlamenti.

 Ligji thuhet se ka në shënjestër dy parti pro-kurde.

Turqia është duke udhëhequr një ofensivë kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, të cilën e cilëson si organizatë terroriste.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kërkuar që deputetët pro-kurdë të përballen me akuzat për terrorizëm dhe votimi i së premtes mund të jetë një hap drejt kësaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...