Published On: 15 Qershor, 2016

Parashikim trishtues për Kosovën i profesorit të Harvardit

Shoh rrezik nga ekstremizmi në Kosovë dhe do të befasohesha shumë nëse nuk realizohet shkrimi i New York Times rreth asaj se si Kosova po shndërrohet në Molebek të ri.

Ky është vlerësimi i profesorit të Universitetit amerikan Harvard, Niall Ferguson, në një intervistë, dhënë të përditshmes së Beogradit “Politika”, transmeton Koha.net.

Në një intervistë për këtë gazetë, Ferguson citohet të ketë thënë se ekstremizmi është një lëvizje globale që synon madje edhe komunitetet sekulare dhe t’i shndërrojë në ithtarë të versionit ekstrem të islamit. Siç e citon atë “Politika”, ai ka thënë “Kemi krijuar shtet jostabil dhe të rrezikshëm”.

Gazeta thotë se ndonëse ai e vlerëson të suksesshme ndërhyrjen në Kosovë, Ferguson thekson se gabimi u bë më vonë, kur u njoh pavarësia e Kosovës.

ë Kosovës, Ferguson është përgjigjur se Perëndimi sërish për këtë duhet të mendojë mirë.

“Nëse duam paqen e stabilitetin në Ballkan, atëherë nuk ka kuptim që një Kosovë e vogël të jetë pengesë për integrimin e Serbisë në BE. Serbia po ashtu duhet ta kuptojë se Kosova kurrë nuk do të jetë më pjesë e Serbisë”, ka thënë historiani britanik, që jeton e punon në SHBA.

“Domethënë, ka nevojë për një term dykuptimësh, të shmanget qartësia dhe përcaktimi rreth kësaj çështjeje, dhe të mos kërkohet që Serbia të njohë pa mëdyshje Kosovën”, ka thënë Ferguso, të cilin magazina “Times” e rreshton ndër 100 personalitetet më me ndikim të planetit.

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Kerim thotë:

  Shpend nuk die ku po i shehni ti dhe disa individ anti Shqiptar qe Kosovaret jan duke shku drejt apo kan hy ne “islamizem” pse more burr bani ksi propaganda te ligta, nuk e kuptoj sa njerz te lig duhet me kan per me ba ksi shpifje!!! vetem pse i shifni xhamijat te mbushuna me rini nuk do te thot se na vershoj extremizmi apo ndikimi i Turqis. I lutna Allahut qe mos ti realizohen kto mendime te ligta njerzve sikur ti se vetem per me deshmu at qka thoni e gjeni naj ahmak ose me ndihmen e serbis naj terorist te pagum vetem me dal ju kinse na keni than, lejeni more kosoven rehat se ma popull dashamir nuk ke askund ne ballkan.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 2. haku thotë:

  Pavaresia e Kosoves nuk e ka perfunduar ceshtjen e Kosoves dhe problemin e marredhenjeve shqiptaro-serbe.Nese dikush mendon se Serbia eshte dorezua pas intervenimit te NATO dihet se ai eshte ne gjumin e dimrit e qe sheh endrra. Deri sa ne jemi ne gjum Serbia vepron dhe eshte gjithnje ne front per Kosoven. Suksesi i pare dhe nje nder me te medhat eshte Pakoja e Ahtisarit dhe KFOR francez ne Mitrovice ( cdokund serbet ne Kosove jane te lire per kunder shqiptareve bte roberuar ne Veri te Mitrovices ) i cili nuk siguroi te drejtat e shqiptareve. Passtaj propaganda serbe beri te pamunduren realitet:dalngadal e zbehu intervenimin e NATO saqe vie ne nje shkalle ku mund te dyshohet se a ishte me vend ky intervenim.Nuk eshte cudi qe nje dite Serbia ne vend se te paguaj demet te kerkoje demshperbllim nga NATO per demet e intervenimit. Nese ne flem cudirat nuk i shofim se si ndodhin. Pra ne diplomaci Kosova eshte nen nivelin e duhur-ne humbje te njepasnjeshme.
  Ne, fitoren e pare e arritem jasht Koshares, Llapushnikut, Jezercit e Llapashtices, benem miq ata te cilet dikur gjysmen e popullit shqiptare e lane te okupuar. Tani edhe analfabetet mund te kuptojne se keto dy fitore jemi kah i zbejme aq shume saqe ndonjeri prej miqeve te ri te dyshoje ne sakrificat dhe te drejtat tona se ishin false. Ne ne vend se te merremi me miqte tane dhe ne vend se te pajtohemi merremi me vetvehten dhe zgjerojme armiqesine deri ne breg te nje lufte te papare qytetare.Pse? Nuk shkon puna me: cka po dojme ne po bojme. T’i kthehemi prap miqeve duke filluar nga Xhorxh Bushi-Plaku e mos ta harrojme asnjerin prej tyre.
  Natyrisht se e gjitha mvaret nga sjelljet tona te brendshme. Ne rend te pare intelektualet musliman dhe ata ortodoks duhet te jene me aktiv kunder sjelljeve qe demtojne imigjin tone kombetar. Musliman te devotshem e ortodoks te mire mund te behen e te jene edhe pa ISIS e jerinej. Dujeni fene por mos e harroni edhe kombin.Mos harroni se kombi ka edhe te tjere.
  Shqiptaret kane dhene shume gjak per te drejtat e veta pse mos te japin edhe pare. Nuk duhet te harrojme se pos shoqerise edhe paraja eshte faktor qe kryen punen e nevojshme. Nje lule derguar psh Xhorxh Bushit kur ishte ne spital, bene pune me shume se “pushka e …” Po edhe dollari e qon profesorin te jap interviste ne CNN.
  Dhe ne fund mos ta harrojme Llobin shqiptaro-amerikan.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 3. Shabi thotë:

  Me sa mund të kuptohet profa nuk e paska lexuar fare “Newyorktajms”-in pasi në shtypin e ShBA asnjë mjet info nuk ka shkruar që Shqiptarêt e Kosovës nuk duhet ta kenë shtetin e vet si çdo popull liridashës.Kjo mundë të pritet vetëm prej kandidatit Trump dhe jo prej prej ndonjë intelektuali.Nëqoftëse Harwardi mban profesor racist të tillë (gjë që se besojmë pasi sigurisht s’mundë të ndodhë),atëherë e paska blerë Serbia edhe SHBA-n (!).Këto janë trillime të “Politikës”së Beogradit për të cilën kaherë e dijmë se është”telall”i Millosheviqit,që e mbanë gjallë Daqiqi e vuqiqi.Këto dhe shprehje më të “forta”do të duhej ti shkruante ndonjë gazetë e Shqiptarëve por ato janë “nxënë” vetem duke shkretuar per komsndanta dhe duke përshkruar ato të huajat.Le të vazhdojnë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
  • Shpendi thotë:

   Jo Zoti Shabi nuk keni te drejte. E verteta eshte se Kosova po rreshet me shpejtesi te madhe ne Islamizem radikal. Turqia eshte que lugat dhe don me e perbie Shqiptarine. Islami eshte e keqja e krejte botes, e ma se shumti te vet Islamistve. Kjo po i shkon pershtati armikut tjeter, Serbise e cila po pret me i nda prap si perpara teritoret Shqiptare me Turqine.Ma e keqja e se keqes eshte, se pushtetaret tane te te dya shtetve jane shite te Erdogani.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(4)
 4. FADIL thotë:

  VALLË, SA MILIONA EURO E DOLLARË PO DERDHIN SERBIA,
  EUROPA /SHTETET NËNA DHE MIKE TË SERBISË),-SI FRANCA DHE RUSIA,-PËR TË BINDUR EDHE AMERIKËN QË,-KOSOVA QENKA RREZIK PËR GADISHULLIN ILIRIK-(BALLKANIN-E, JO SERBIA FASHISTE?!

  MENDOJ, PJESËRISHT IA KANË ARRITUR:
  KUR I SHOH/IM, SUKESET E TYRE NË POLITIKË-DIPLOMACINË DINAKE DHE FASHISTE,-DUKE I PËRKAHUR PA REZERVA ME AMBASDADORËT E TYRE,PUSHTETARËT-SHKRETARËT, SERVILË E LOJALË TË ISË-HASHIMËV;-SA I PËRKET,DY PIKAVE TEJET STRATEGJIKE DHE NEOROLOGJIKE PËR ARDHMËRINË E KOMBIT SHQIPTAR NË KOSOVË:
  -DEMARKACIONT DHE “ZAJEDNICËS”.

  -EDHE KY ANALISTI ME KËTO vlerësime pro-serbe i profesorit të Universitetit amerikan Harvard, Niall Ferguson, QENKA NJËRI NGA ATA QË PËR KËTO QËNDRIME ANTI-SHQIPTARE, GOXHA MIRË IA PASKAN RRASUR XHEPAT…
  QËNDRO KOSOVË E SHQIPËRISË!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...