Published On: 4 Gusht, 2017

Paralajmëron BBC: Ja sa pritet të rriten temperaturat në Ballkan

Evropa po përjeton nxehtësinë më ekstreme ndër dekada, ndërkohë që temperaturat pritet të shkojnë mbi 42 °C.

“BBC” raporton se temperaturat e larta në Evropës qendrore dhe Ballkanit pritet të rriten në ditët në vijim, Vala e nxehtësisë pritet të zgjasë deri të paktën të hënën,sipas “Meteoalarm”. 26 qytete evropiane kanë publikuar paralajmërime shëndetësore. Temperaturat ekstreme kanë ndezur zjarre te fuqishme në Itali e Shqipëri, shkruan syri.net. Dhjetëra shtete dhe qytete evropiane janë në gatishmërinë maksimale

Vala e nxehtësisë ka bërë që disa rajone të ballafaqohen me kërcënimin e thatësirës së madhe. Italia aktualisht po përjeton temperatura 10 gradë më të larta se mesatarja. Në Sicili këtë javë, temperaturat arritën deri në 42 ° C, ndërkohë që i nxehti Afrikan “mbështolli” Mesdheun.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...