Published On: 18 Shkurt, 2016

Paralajmërohet arrest edhe për Visar Ymerin

Gjykata e Prishtinës ka paralajmëruar që së shpejti do lëshojë urdhërarrest për liderin e “Vetëvendosjes” Visar Ymeri.

Paralajmërimi është bërë nga gjykatësi Vesel Ismajli gjatë seancës gjyqësore për gjykimin e rrahjes së deputetëve.
Visar Ymeri e Rexhep Selimi nuk morën pjesë në gjykimin, ku akuzohen për rrahje të Bekim Haxhiut.
Në këtë gjykim, kreu i “Vetëvendosjes”, Visar Ymeri, deputeti i këtij subjekti, Rexhep Selimi, ish-deputeti Florin Krasniqi dhe vozitësi Besart Bujupi akuzohen për fjalosje dhe sulm ndaj deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu, me qëllim të shkaktimit të lëndimeve të lehta trupore.
Kjo gjë, sipas prokurorisë, kishte ndodhur më 28 qershor 2012 gjatë një pauze pas një debati në Kuvendin e Kosovës. Procedura ndaj Florin Krasniqit është veçuar.
Edhe pse sot ishte seanca e 15-të e këtij gjykimi, asnjëra nga to nuk është mbajtur.
Më 8 shkurt në gjykatë për këtë çështje nuk erdhi kryetari i “Vetëvendosjes” Visar Ymeri. Në atë seancë gjyqtari Vesel Ismajli tha se nuk i mbetur mjet tjetër juridik, përveç që të lëshojë urdhërarrest për Ymerin për sjellje të detyrueshme të tij në seancë.
Atë ditë Bekim Haxhiu tha se “është e 14-ta herë që vij në seancë për të kërkuar drejtësi dhe është e 14-ta herë që gjykata nuk i plotëson kushtet ligjore për mbajtjen e seancës. Është papërgjegjësi e gjykatës”./kallxo.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...