Published On: 30 Gusht, 2016

Paralajmërimi i ekspertëve të sigurisë: Ja çfarë mund të ndodh më 1 shtator!

Dy nga ngjarjet e caktuara më 1 shtator, seanca për Demarkacionin dhe protesta në kundërshtim të tij, mund ta bëjnë atë ditë të dhunshme, thonë një pjesë e ekspertëve të sigurisë, kurse pjesa tjetër mendojnë se nuk do të ketë përshkallzim të situatës.

Burim Ramadani, njohës i rrethanave të sigurisë, në një prononcim për “Gazeta Blic” vlerësoi se 1 shtatori mund të mos jetë një ditë e qetë, por sipas tij kjo varet në atë se çfarë përgjigje do t’i jep Kuvendi Demarkacionit, raporton gazetablic.com

 PoliciaBurim Ramadani, ekspert i sigurië

“1 shtatori mund të jetë një ditë e dhunshme ose fillim i një cikli dhune. E gjitha varet se çfarë përgjigje do t’i jep Kuvendi i Kosovës çështjes së demarkacionit”, tha ai.

E një paralajmërim për shkallën e dhunës që pritet të vjenë, me ratifikim të kësaj marrëveshje, sipas Ramadanit, është edhe shpeshtimi i rasteve të sulmeve me mjete shpërthyese të rënda.

“Tashmë rreth 6 muaj kanë filluar akte të ndryshme dhune, kryesisht të nivelit më të ulët të rrezikut të sigurisë. Porse, në muajin gusht ka pasur sulme me mjete shpërthyese dhe të rënda. Madje, këto vetëm janë shpeshtuar. Për më keq, këto akte dhune kanë vetëm mesazhin e paralajmërimit për shkallën e dhunës që po vjen”, tha Ramadani.

auto_avni_islami1422131269Avni Islami, ekspert i sgurisë

Ndryshe nga Ramadani, njohësi tjetër i rrethanave të sigurië, Avni Islami për “Gazeta Blic” ka vlerësuar se më 1 shtator nuk do të këtë përshkallzim të situatës, kjo pasi që sipas tij Lëvizja Vetëvendosje ka thirrur protestë pa përkrahje të partive tjera opozitare, raporton gazetablic.com

“Duke e parë se thirrja e VV-es nuk e ka përkrahjen e partive të tjera opozitare une nuk pres përshkallzim të dhunës sepse fuqia e protestës do të zbehet pa një opozit të bashkuar”, tha ai.

Por, çështja e Demarkacionit, sipas Islamit ka vendour edhe dallime mes palëve kundërshtare, çka do të thotë sipas tij, që është rritur rreziku i një konfrontimi të dyja palëve.

“Çështja e Demarkacionit ka vendo në pah divergjencat mes palëve kundërshtare ( Pozit dhe opozit me ekspert të fushes përkatëse), inatat e politikanëve si dhe kthimi në çështej personale tregon nivelin e ulët, si rrizikun e një konfrontimi të dyja palëve. E para duke e keqpërdor pushtetin dhe e dyta njerzë frustruar dhe të pakënaqur janë në gjendje të hyjnë në konflikt”, përfundoi Islami. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...