Published On: 5 Mars, 2016

Parakalimi i FSK-së me çizme të shqyera, e artileria e aviacioni, kur?

 • y rastin e Manifestimit të “Epopesë së UÇK”-së mori lëvdata nga shumë krerë dhe politikanë në vend, por, përkujdesja ndaj tyre nuk po del të jetë edhe aq korrekte.

Ka tri vite që Forca e Sigurisë së Kosovës nuk është furnizuar me çizme për pjesëtarët e saj, ndonëse për automjete dhe gjësende tjera luksi shkon me qindra mijëra euro.

Në disa foto të siguruar nga “Zeri.info”, shihen çizmet e disa ushtarëve të cilat janë krejtësisht të shqyera. Njëri prej tyre, i cili nuk deshi t’i përmendet emri në gazetë, tha se ata janë të detyruar që me mjetet e tyre financiare t’i blejnë çizmet e reja.

“Janë disa vite që unë i kam këto këpucë të cilat as një muaj nuk na qëndrojnë. Pra, ne po duhet t’i blejmë prej pareve tona”, është shprehur ai.

Ndërkohë, gazeta “Zëri”, në qershor të 2015-ës pati publikuar një skandal të dallavereve me uniforma të FSK-së.
Aty thuhej se mbi 400 mijë euro ishte vlera e porosive që Ministria e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës i ka bërë për blerjen uniformave për FSK-në përmes kompanisë “Capital Partners Group”, para këto që kanë shkuar në konton private të pronarit të kompanisë, kurse pjesa dërmuese e mallit nuk ka ardhur në Kosovë.

Sipas disa dokumenteve të Doganave të Kosovës, zbulojnë skandalin ku dyshohet të jenë të përfshirë Ministria  e FSK-së bashkë me pronarin e kompanisë “Capital Partners Group”, Enlirat Kallaba.

Nga 3500 pantallona të porositurë, në Kosovë përmes kësaj kompanie janë sjellë vetëm 383 palë, nga 3900 fanella të porositura e të paguara nuk është sjellë asnjë zyrtarisht, nga 3000 kapela janë sjellë vetëm 743 copë, dhe nga 3500 këmisha janë sjellë 3040 copë.

Çmimet e tenderit për copë të porositura nga MFSK-ja kanë qenë 10 euro për fanellë, 60 euro për pantallona, 40 euro për këmishë, kurse 5 euro kapela. Ndërsa një përllogaritje e thjeshtë e pagesës totale që MFSK-ja i ka paguar kompanisë dhe sasisë reale që ajo e ka futur në Kosovë, del se një palë pantallona MFSK-së i kanë kushtuar 548 euro, një kapelë 37 euro, këmisha 46 euro, ndërsa paratë për 3900 fanella që nuk janë sjellë, praktikisht janë “avulluar”, s’ka asnjë mbulesë për to. /Zëri/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Piloti thotë:

  Sa per aviacion, kane filuar me i ndertu nja 500 aeroplana , e kur kryhen uk dihte…… Oj lopo, Kosova duhet me hy nenNATO, e mos fol qyfte more fe,,,,.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Lulzim Ramadani Kërçov thotë:

  Turpë i Madhë Edhe ktu talleni me vlerat Shtetit kur ka arrit një kompani private të mashtrojn Shtetin e Kosovës e çka kan mbet për Armiçt mir pse nuk ka gjykat apo Burgje për ato lloj Bisnismenësh dhe tjera Fabrika nuk ka çë prodhojn jepma mu at tender un va boj edhe më lir edhe shum më mir eagles_007@live.com

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...