Published On: 8 Gusht, 2016

Paqartësi për Demarkacionin: Kurti insiston, marrëveshja nuk është kusht për vizat

Ish Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti vazhdon ti qëndrojë idesë që miratimi i Demarkacionit me Malin e Zi nuk është kush për liberalizimin e vizave. Në një intervistë të dhënë për gazetën Shekulli Alin Kurti theksoi “Shpesh abuzohet me këto “bekimet” (BE dhe Amerikën ). Në debatin me ekspertët që u bë në Kuvendin e Kosovës, ambasadori amerikan në Kosovë tha se marrëdhëniet e Kosovës me SHBA mbeten të forta, pavarësisht votimit apo jo të kësaj marrëveshjeje. Po ashtu edhe përfaqësuesit e BE kanë thënë se liberalizimi i vizave për Kosovën nuk varet nga kjo marrëveshje dhe me gjasë nuk do të ndodhë edhe nëse marrëveshja miratohet.”

Gjithashtu më tej Kurti vazhdon të mbrojë fjalën e tij duke shprehur “Në rajonin tonë, e kemi rastin e Kroacisë me Slloveninë, të dyja vende të cilat janë anëtarësuar në NATO, janë anëtarësuar në BE, dhe kanë marrëdhënie shumë të mira me SHBA, megjithatë vazhdojnë të kenë probleme me kufirin, për të cilin nuk kanë rënë dakord as sot e kësaj dite dhe e kanë çuar në arbitrazh ndërkombëtar. Po ashtu kemi rastin e kufirit detar të Shqipërisë me Greqinë. ”

Por në të kundërt, në debatin e mbajtuar në 3 gusht përfaqësuesi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë Tomas Gnoch tha qartë “Miratojeni Demarkacionin, ju duhet për vizat”. Sipas Gnoch demarkacioni dhe lufta kundër korrupsionit janë si parakusht për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Edhe Ambasadori Amerikan Greg Delawie i cili ishte i pranishëm në debat ju drejtua të pranishmëve duke shprehur “Skam sjellë asnjë hartë. Më vjen mirë që po shoh të gjitha palët në një vend për të diskutuar për këtë çështje. Pamja ime dhe e qeverisë time është se miratimi i marrëveshjes është i mirë për Kosovën dhe rajonin”.

Ai ju drejtua edhe ashpër opozitës duke paralajmëruar “Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, duke nxitur urrejtje dhe duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës. Atyre në qeveri që e lanë këtë marrëveshje të pres 11 muaj dua të ju them se transparenca është bazament i një shteti ligjor”.

Ndërsa Kryetari i Vetëvendosje Visar Ymeri në emisionin Zona e Debatit në Klan Kosova theksoi se “Thaçi, Mustafa dhe Veseli them se kanë kërkuar nga Bashkimi Evropian që demarkacioni të futet si kusht për liberalizim të vizave.”

Ende është e paqartë se sa do të ndikojë miratimi ose mosmiratimi i Demarkacionit me Malin e Zi por qytetarët tashmë janë lodhur nga ky debat. Në një prenocim për Express Story qytetarët e Prishtinës kërkuan që të zgjidhet sa me shpejt kjo çështje dhe shprehën se janë lodhur nga përdorimi politik i kësaj marrëveshje./Gazeta Express.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...