Published On: 6 Maj, 2016
Bota |

Papa qorton Evropën, thotë se emigrantët nuk janë kriminelë

Papa Françesku, ka qortuar edhe një herë Evropën duke e quajtur të ‘lodhur’ dhe të ‘ngujuar’, ndërsa u ka bërë thirrje vendeve të Evropës që most ë trajtojnë emigrantët sikur janë kriminelë.

Papa Françesku këto komente i ka bërë në prani të udhëheqësve të lartë të BE-së, duke përfshirë edhe kancelaren gjermane Angela Merkel, ndërkohë që merrte çmimin ”Charlemagne” në Vatikan, transmeton koalb.com.

 “Çfarë ka ndodhur me ju, me Evropën humaniste, me kontinentin lider për të drejtat e njeriut, demokracisë dhe lirisë? Çfarë ka ndodhur me Evropën, shtëpinë e poetëve, filozofëve, artistëve, muzikantëve…?” ka pyetur Papa.

“Çfarë ka ndodhur me Evropën, nënën e shumë popujve dhe kombeve, nënën e burrave dhe grave të shquar që sakrifikuan jetën dhe dinjitetin në emër të lirisë?”, ka shtuar ai.

Komentet e tij kanë vënë në dukje situatën e rëndë të BE-së, e cila për një kohë të gjatë vazhdon të luftojë mbi krizën e borxheve dhe e cila është përballur me fluksin më të madh të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Papa e quajti Evropën ‘të lodhur’ dhe ‘të ngujuar’, megjithatë ai shtoi se ‘ka shpresa për energji dhe mundësi’.

“Unë ëndërroj në Evropë që kujdesët për fëmijët, që ofron ndihmë vëllazërore për të varfërit, që ofron ndihmë për ata që kanë humbur gjithçka dhe kanë nevojë për strehim…ëndërroj për një Evropë ku emigrani nuk trajtohet si kriminel”, shtoi ai.

Duke i’u adresuar Papës, Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, tha se kriza e migrantëve ‘është një tjetër sfidë e madhe për Evropën’.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...