Published On: 9 Maj, 2016

“Panama Papers”, publikohen online 200 mijë dokumente, ish-deputeti socialist i përfshirë në skandal (Foto)

Pas shpërthimit të skandalit “Panama Papers”, rreth 200 mijë dokumente të firmës ligjore “Mossack Foseca” janë publikuar sot në faqen “offshoreleaks.icij.org”.

Dokumentet tregojnë se si njerëzit e pasur përdornin firma offshore për të shmangur taksat dhe sanksionet.

Deri tani, shqiptari i vetëm që rezultonte i përfshirë në këtë skandal ishte Ismail Mulleti. Por pas publikimit të 200 mijë dokumenteve të “Mossack Foseca”, rezulton edhe një tjetër shqiptar i përfshirë. Bëhet fjalë për ish-deputetin e Partisë Socialiste, Andis Harasani.

andis

Ish-deputeti shqiptar rezulton se ka regjistruar një kompani me adresë në Gjermani të quajtur “White Ebony Holdings Ltd”. Në regjistrimin e vitit 2007, ai rezulton vetë drejtor dhe zotërues i të gjitha aksioneve.

Në shtator 2012, Harasani dha dorëheqjen si deputet dhe shkoi në Nju Jork për të drejtuar një kompani ndërtimi, të quajtur Phoenix Network LLC, ku ortak dhe drejtor i operacioneve.

Pas publikimit të skandalit “Panama Papers”, nga gazeta “Sueddeutsche Zeitung”, dha dorëheqjen kryeministri i Islandës, Sigmundur Gunnlaugsson, pasi rezultoi se kishte konflikt interesi nga borxhi që shteti i kishte disa bankave, në njërën prej tyre rezultonte aksioner.

Linku: https://offshoreleaks.icij.org/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...