Published On: 7 Gusht, 2017

PAN-i me rren taze: Numrat i kemi, Veseli të enjten zgjedhet kryetar i Kuvendit (Video)

  • Kryesuesi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci, deputet i Vetëvendosjes, e ka thirrur seancën për këtë të enjten, me vetëm një pikë të rendit të ditës, zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Në koalicionin PAN janë të bindur se të enjten do të zgjidhet kryetari i Kuvendit, por nuk e përjashtojnë mundësinë që në të njëjtën ditë të votohet edhe për formimin e qeverisë së re.

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti, thotë se kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka bërë një ofertë për votimin e institucioneve duke u tërhequr nga kandidatura për kryeparlamentar, me kusht që LAA dhe VV ta votojnë kandidatin tjetër të PAN-it dhe Haradinajn për Kryeministër, raporton RTV21.

“Deri të enjten kanë kohë të përgjigjen në ofertën e Veselit”, tha Hoti.

Por, në koalicionin LAA dhe Vetëvendosje thonë se nuk do ta votojnë Kadri Veselin për kryetar të Kuvendit dhe as formimin e qeverisë ku bën pjesë edhe PDK-ja.

Shefi i Grupit Parlamentar LAA, Avdullah Hoti, thotë se ky koalicion nuk e voton Veslin për kryeparlamentar.

“Qëndrimi i koalicionit LAA është i qartë. Nuk e votojmë Kadri Veselin për kryetar të Kuvendit”, tha Hoti.

Mirëpo, Hoti është i bindur se të enjten Kadri Veseli do të zgjidhet kryetar i Kuvendit, kurse Ramush Haradinaj kryeministër.

“Janë numrat dhe Veseli të enjten zgjidhet kryetar i Kuvendit”, tha ai.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...