Published On: 12 Korrik, 2016

Pamjet e vitit 1904 që dëshmojnë praninë e shqiptarëve në Novi Pazar (Video)

Një xhirim i bërë në vitin 1904 në Novi Pazar tregon praninë shqiptare në Novi Pazar, ku sot, 112 vjet më pas, ato ende nuk janë zhdukur, por janë zbehur shumë.

Një gjurmues nga Gucia, Avdo Metjahiq, ka gjetur në arkivat amerikane xhirimin e një udhëtari të këtij vendi, të bëra në Novi Pazar më 1904, transmeton Koha.net.

Pa dyshim është një xhirim i rrallë dhe domethënës për historinë e tkurrjes së tokave shqiptare.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Njoni thotë:

    Ne Novi Pazar apo shqip Tregu i Ri……nuk ka pase prani te Shqiptareve, por te gjithe kame qene SHQIPTAR…qe u asimliuan ne muslima dhe shkavellll dmth boshnjak….sikurse qe shkavellat e bosnjes jane asimlilue ne Muslimane pastaj ne serbomusliman ose boshnjka..muslimani nuk ka komb por eshte musliman qe ne te vertete eshte diagnoze memtale.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...