Published On: 23 Gusht, 2016

Pallati i Gjergj Kastriotit – Skënderbeut është kthyer tashti në një hotel luksoz

pallati6

FRANK SHKRELI

Pallati ku dikur qëndronte Gjergj Kastrioti Skendërbeu gjatë vizitave të tija në Romë për takimet me papët e Romës, është kthyer tashti në një hotel luksoz, siç mund të shihet edhe nga fasada e re e ndërtesës.

Kur isha në Romë si refugjatë politik më 1970, pasi jetoja aty afër, kaloja shpesh asaj rruge. Ndërtesa në atë kohë ishte një gërmadhë, por ruante mbi derë fotografinë historike të heroit të kombit shqiptar, aty ku siç mund të shihet edhe në këtë foto, ruhet edhe sot me mbishkrimin: “GEORG CASTRIOTA SCANDERBEG PRINCEPS EPIRI –AD FIDEM ICONIS REST AN DOM MDCCCXLIII”.

Më thonë se hoteli, ndonëse i ri, ka tërhequr menjëherë vëmendjen e turistëve të shumtë në Romë, ku përveç komoditetit që u ofron atyre hoteli Scanderbeg, ata njihen edhe me historinë e heroit të shqiptarëve dhe shpëtimtarit të Europës, GJERGJ KASTRIOTIT – SKËNDËRBEU. KRENARI!

TË JETOJË PËRGJITHMONË KUJTIMI I TIJ. NË RADHË TË PARË, NDËR SHQIPTARË!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...