Published On: 29 Dhjetor, 2015

Padia e MEI për çështjen CEZ/Ruli: Pse nuk hetohen edhe 4 ish-ministrat e LSI

Deputeti demokrat Genc Ruli ka reaguar një ditë pasi Ministria e Energjitikës, e drejtuar nga Damian Gjiknuri, ka kallzuar penalisht 3 ish-ministra në Qeverinë Berisha, dy ish-zv.ministra dhe ish-Këshilltaren e ish-Kryeministrit Berisha, lidhur me cështjen CEZ.

Ruli, ish-ministër i Energjitikës është në listën e emrave të paditur nga Gjiknuri, por në një reagim të tijin, deputeti demokrat hedh poshtë akuzat, sikundër kërkon që të hetohen edhe 4 ministrat e LSI që kanë mbajtur postin e ministrit të Energjisë në kabinetin qeveritar Berisha (2009-2013).

“Është një çudi hipotetike që ngrihet që, në gati 6 vjet të historisë që nga privatizimi e deri te dështimi, të historisë CEZ, kapen vetëm dy pikat kulmore, njëra e fillimit që është ministri i privatizimit, Genc Ruli dhe tjetra, ministri i fundit i PD, Florion Mima. Pse është kjo ndërprerje në mes e katër ministrave të LSI-së që sot janë ortakët e PS-së, që ka menaxhuar dështimin dhe korruptimin maksimal të CEZ? Është vallë ndjesë ndaj Metës që bën Rama që hapi çështjen e DIA-s? Apo është një kompromis mes Metës dhe Ramës për të mos e hapur kurrë çështjen ÇEZ?”, tha Ruli.

Sipas tij, për ta hetuar CEZ-in që nga gjeneza e deri në fund dhe në mënyrë të paanshme dhe madje të besueshme për publikun shqiptar, do të ishte një hetim ndërkombëtar.

Ndërsa Suzana Guxholli, ish këshilltare e ish kryeministrit Sali Berisha, e sheh padinë e ngritur ndaj saj si një përpjekje për të shmangur vëmendjen nga skandalet. “Kjo është çështje që ka shkuar në Prokurori tashmë dhe detajet janë konfidenciale. Por nga e gjithë kjo histori më vjen ndërmend një fjalë e urtë popullore po kërkojnë të mbulojnë “diellin me shoshë””, tha ajo.

Një ditë më parë, ministri Gjiknuri kallëzoi penalisht 3 ish-ministrat, Ridvan Bode, Genc Ruli dhe Florion Mima, dy ish-zv.ministrat Enno Bozdo dhe Neritan Alibali, si dhe ish-Këshilltaren e ish-Kryeministrit Sali Berisha lidhur me aferën e CEZ. Sipas MEI, padia ndaj ish-zyrtarëve në Qeverinë Berisha u bë pas auditit të bërë në këtë ministry lidhur me atë që quhet afera CEZ.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...