Published On: 6 Mars, 2016

Padi penale kundër ministrit të Brendshëm të Maqedonisë

  • Kundër ministrit të Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Oliver Spasovski është ngritur një padi penale për shkak të ekzistimit të dyshimeve për kryerjen e veprës penale: ”Moskryerje e vendimit gjyqësor” të paraparë me Kodin Penal të Maqedonisë.
  • Lajmin e bën të ditur portali Kurir, i njohur si një nga mbështetësit më të mëdhenj të pushtetit të VMRO-DPMNE-së të Gruevskit. Punët bëhen më të qarta kur të dihet se ministri Spasovski është përfaqësues i opozitës në Qeveri në bazë të marrëveshjes politike, të njohur si e Përzhinës.

Sipas Kuririt, Spasovski akuzohet për “emërime dhe shkarkime të paligjshme, të bëra në linjë partiake” në Ministrinë që mori ta drejtojë, e që është e njohur si bastioni i VMRO-së, që, mes tjerash, organizoi mashtrime të shumta zgjedhore.

“Oliver Spasovski nuk veproi sipas vendimeve të plotfuqishme për masën e përkohshme të sjella nga Gjykata Administrative e Republikës së Maqedonisë.

Dënimi maksimal që mund t`i ngarkohet Oliver Spasovskit për veprën e kryer është 10 vite burg”, shkruan Kurir.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...