Published On: 5 Janar, 2016

Pacolli: Vetëm ne korrim sukses

  • Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli i ka quajtur të korruptuar politikanët që aktualisht qeverisin me vendin. Mungesën e sukseseve në kohën kur ai ishte zëvendës i kryeministrit të atëhershëm Hashim Thaçi, Pacolli e arsyetoi me reduktimin e fuqisë vendimmarrëse që kabineti qeveritar i kishte bërë atij dhe ministrave të tij që ishin të pakët në numër.

“Sigurisht ka të drejtë gjithsecili të më thotë që ke qenë në Qeveri. Ju them se unë kam qenë në Qeveri katër vite, me pak ministra, fjala ime nuk është dëgjuar askund për arsye se kam pasur fuqi të reduktuar. Çdo iniciativë që e kam pasur, ka mbetur pothuajse në mbledhje të Qeverisë për arsye se nuk është votuar prej tyre. Aty kanë qenë 14-15 tjerë dhe ne kemi qenë dy- tre, pra nuk kemi mundur t’i ndryshojmë gjërat”, thotë ai.

Pacolli, dështimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës e sheh si dështim, por jo edhe anëtarësimin në UNESCO. E papranueshme i duket edhe gjendja e krijuar në Kuvendin e Kosovës dhe bllokadat që po bëhen, duke e përmendur edhe bllokadën gjashtë-mujore para se të lidhet koalicioni qeverisës mes dy partive më të votuara në vend. Pacolli thotë se me vendin po qeverisin njerëzit e korruptuar dhe që nuk kanë vizion për të ardhmen.

Në intervistën dhënë për kp Pacolli flet edhe për angazhimin e tij gjatë vitit 2016 dhe thotë se do angazhohet shumë për qytetarët e vendit. Meqenëse numri i njohjeve për shtetësinë e Kosovës vitin që shkoi ishte më i ulëti se të gjitha vitet paraprake, ai u zotua se do t’i sjell njohje Kosovës në vitin 2016.

Për Qeverinë , ai ka thënë se edhe sot që prej 15 vitesh aty janë njerëz që kanë shfrytëzuar mandatin e tyre vetëm për interesa personale dhe për t’u pasuruar.

Kur flet për Kosovën, Behgjet Pacolli nuk lë pa kritikuar njerëzit brenda Qeverisë së Kosovë për të cilët ai vlerëson se nuk kanë vullnet për të punuar.

Vullnet për të punuar sipas Pacollit, qeveritarët nuk patën as në luftën kundër korrupsionit. Madje thotë se vetë njerëzit në qeveri janë të korruptuar. Sidomos, sipas Pacollit me inkuadrimin e familjarëve nëpër Duart e lidhura Pacolli thotë t’i ketë pasur edhe në komunat e Mitrovicës dhe Gjakovës, të cilat udhëhiqen nga partia e tij. Madje, në këto dy komuna siç thotë Pacolli, Qeveria nisi të banalizoj me idetë e tyre shumë serioze për zhvillimin e vendit.

Megjithatë, Pacolli thotë se dy kryetarët e partisë së tij që udhëheqin me dy prej komunave më të mëdha në vend janë duke shënuar sukses.

Por, kohëve të fundit është përfolur shumë se njerëzit më të fuqishëm në partinë e Pacollit po kërkojnë reforma dhe ata kanë kërcënuar se nëse nuk bëhet një gjë e tillë do të largohen nga partia.

Se a po shuhet AKR-ja, shpjegimet i jep vetë Pacolli.

“AKR-ja ka kuptim të jetë në spektrin politik të Kosovës, vetëm nëse asaj i ofrohet mundësia të kontribuoj për qytetarin edhe për shtetndërtimin e Kosovës. AKR-ja gjithmonë kam thënë se nuk ka nevojë të ekzistojë që t ë akomodojë njerëzit e vet, nuk ka nevojë dhe anëtarësia e AKR-së e di atë. AKR-ja nuk është dhe nuk ka qenë asnjëherë aty për të akomoduar farefisin, familjarët. AKR-ja ka kuptim të ekzistoj vetëm nëse i krijohet mundësia që ajo të kontribuojë për shtetndërtimin e Kosovës, që të kontribuojë për perspektivën ekonomike të Kosovës”, thotë ai tutje.

Pacolli ka komentuar edhe bllokadat e fundit në Kuvendin e Kosovës dhe kundërshtimet e opozitës përmes protestave dhe gazit lotsjellës.

Ai thotë se është kundër dhunës, kundër bllokadës dhe kundër destruktivitetit. Ndërsa, thotë se opozita kundërshtimin duhet ta bëj përmes formave të tjera, pasi sipas tij me veprimet që kemi parë kemi dërguar mesazh shumë të keq tek miqtë tanë.

Ai thotë se nuk mund të tërhiqet një nënshkrim i bërë ndërmjet dy shteteve, ashtu siç nuk mund të hiqet as ky për krijimin e Asociacionit të Komunave serbe.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...