Published On: 3 Korrik, 2016

Pa Komitetin e Stambollit as sot nuk do të kishim Shqipëri të pavarur, as alfabet, as…

Agim Vuniqi

Shume pyetje qe shtrohen me te drejte si arriten qe shqiptaret t’i mbijetojne te gjithe ato fortuna okupimi dhe te konvertimeve fetare dhe si arriten qe te ruajne harmonine fetare, eshte vetem nje spjegim ishin jo fetare, ishin pagane dhe mbeten deri ne ditet e sotme te tille, ata i jane vardisur çdo pushteti dhe kane mbijetuar…, si arriten ta ruajne gjuhen, edhepse nuk mesonin ne shkolla shqipe, ata i “shpetoi” prapambeturia dhe primitivizmi, edhe historia e tyre eshte mitike, jo e dokumentuar me fakte, sepse ata pak kane lene dicka te shkruar, jo se ishin patriote te shquar (shih gjendjen sot luftare çlirimtare u shnderruan ne mercenare, jo te gjithe) por ata nuk dinin gjuhe tjeter, perveç shqipes, as ne kohen e turkut, as te serbit… e njejte ishte situata ne diaspore, tash po ndryshon ndjeshem, shume shqiptare te moshave te mesme dhe te shtyere ne moshe nuk jane te integruar ne boten perendimore, jo se bejne ndonje pune kolosale per te ruajtur gjuhen, por “fati ne fatkeqesi”, nuk e dijne gjuhen e vendit ku jetojne, fjalen e kam per gjuhen e shkruar, dhe si do te integroheshin atehere, thene shkurt shqiptaret jane komuniteti me i izoluar dhe me i prapambetur ne krahasim me komunitetet tjera, jo se bejne gje, por patriotizmi i tyre eshte izolacionist, dhe deri sa do te jetojne ne marredhenie fisnore do te mbajne gjuhen, por as nuk do te integrohen… Eshte edhe nje paknaqesi tjeter si ndodhi qe vetem shqiptaret akoma ankohen per demet qe ua ka bere Turqia, ajo nuk i kishte okupuar vetem shqiptaret, dhe derisa Shqiperia dhe vendet tjera ishin te zaptuara nga Turqit, ata okupuan Stambollin, te gjithe ata kryeministra ishin shqiptare, dhe si ndodhi qe shqiptaret nuk realizuan te drejten per shkollim, pergjegjja e thjeshte eshte se shqiptaret ishin “katundare”, njejte si fiset amerikane ne Amerike, a mund te shtrohet e njejta pyetje per ta pse te gjithe ato fise autoktone indiane nuk u shkolluan, sepse nuk kishin atehere as sot e kesaj dite nuk kane gjuhe te shkruar, jo se shteti ua pamundesoi, por ata nuk ishin te interesuar per shkollim… dhe po te mos ishin ata intelektuale te cilet u shkolluan ne Turqi dhe formuan Komitetin e Stambollit as sot nuk do te kishim alfabet, as Shqiperi te pavarur, edhe heroi me i madhe i Kombit u ushtrua dhe u rrite ne Turqi, ai perveq shkollimit u shqua edhe si ushtarak dhe strateg i luftes, dhe po te mos ishte ai shkollim, edhe ai nuk do te shquhej me te arriturat ushtarake dhe diplomatike… dhe cfare ndodhi me shqiptaret pas shekullit te arte te XV, ata serish u disperzuan dhe jetonin ne fise… realiteti i sotem eshte shume evidentues, te vetmit jane shqiptaret veriore te te cilet organizimi fisnor eshte realitet, akoma ne fise, njejte si ata ne Arabi dhe ne Afrike, ata nuk jane me fe muslimane, por jane te njohur per nga gradat turke, psh. te jeshe i familjes Bajraktare eshte nder, ato grada i vente turku dhe ato akoma kane mbetur, dhe grada ushtarake e bajraktarit ishte shume e ulte ne ushtrine turke, apo kapedane… kjo deshmon edhe nje fakt tjeter me shume, te pamohueshem. Meqenese shqiptaret nuk kishin ushtri te organizuara, dhe te gjitha lufterat, historikisht ishin lufte cubash, nuk kishte menyre tjeter veqse te gradojne njeri tjetrin me grada te pushtuesve… Fatkeqesisht duhet ta perserise, shqiptaret mbijetuan sepse ishin te prapambeur dhe jetuan te izoluar, nuk pranuan kulturat e te tjereve, sepse nuk flisnin gjuhen e tyre, shume pak prej tyre ishin agallare, shumica ishin çipqi, por kishin burreri dhe ishin krenar, ja nje kenge qe ka publikuar Rrustem Geci:.

HALIT GASHI

– poezi sipas motivit popullor

Halit Gashi një djalë i ri
Në Vushtrri ka ra n´qarshi
Ka një ftesë nga një zotni
Nga një Aga që ka hafiii

Halit Gashi një djalë i ri
Udhës takon mikun e tij
Beçir Aga fjalë m´ ka que
Motrën time e do për grue

Beçir Aga një delengji
Po ma lyp motrën Hajri
Jo për mik e për miqësi
Por do një natë të jetë e tij

Beçi Aga me shokët e tij
Ka hy në kafe po pi raki
Prej kafenesë thërret,Halit
A m´ke sjell motrën, Hajri

Beçir Agë, po çfarë zotni
Unë s´ta sjell motrën ty
Kot premton tokë e shtëpi
Në lule të ballit i bie allti.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Fadil thotë:

    Miku i mir, kjo çka thua ti nuk qëndrin, ne kemi pas të bajm me armiq të pa skrupult, si Greket që na shkatrruan çdo dokument fetar ashtu sllavet me bizantin edhe turqit otoman. Do ta tregoj një histori. Si familje Katolike kur kemi ardhe në kosovë nga palajt e malsis me ne kan ardhe edhe dy familje shaiptare Orthodokse “perishanët” që ishin Berishanet kusheri tanet, por orthodox e nipat e tyne kastrat sot jan asimilu plotsisht (sebizu) sepse ata ishin sunduesit e jo ne, ata na i vdhen Ikonat tona I pari i tyre e kishre emrin ‘tanas e tana’ “thanasi e thana” ‘Mane’ “Mani” e shum prej tyne sot i kan ata emra po çka eshte me rendesi ende thirrin TATA, e besoj se e din se edhe turqit ATA e kan prej neve T’ATE’ ,a e din se as kisha katolike e as ajo orthodokse po edhe xhamija nuk u formuan prej neve po na u servuan, kurr se dashtem virusin po gjithmon ka qen i pranish, siç e sheh ende kthetrrat e sunduesve nuk janë hjej, hjeken kur mendojm e edhe punojm per SHQIPEN, jo per ROMEN e as KONSTANTINOPOLISIN e as per MEKEN E MEDINEN. Tani kemi mundesi me e kerku të verteten, referencat, që po të duhen ty e shum të tjerve, tani kemi mundësi me i kerku e gjet, mos te merremi me ate se çka kan bë deri tani po çka mund e duhet të bëjm tash e tutje, dyert jan të hapura.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...