Published On: 18 Maj, 2016

Pa demarkacionin s’ka viza

Komisionari Johanes Hahn ua ka bërë të qartë liderëve kosovarë se Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi është kusht për liberalizimin e vizave me BE-në. Gazeta “Zëri” nga burimet e veta ka mësuar se kreu i partisë më të madhe në vend, Kadri Veseli, ka bërë një propozim për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, i cili u refuzua kategorikisht nga liderët e opozitës

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn, ka arritur t’i bëjë bashkë të martën liderët e pozitës dhe të opozitës në Kosovë. Me ftesë të Hahn-it për herë të parë u ulën në një tavolinë kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, kreu i LDK-së, Isa Mustafa, Visar Ymeri nga lëvizja  “Vetëvendosje”, Ramush Haradinaj nga AAK-ja dhe Jakup Krasniqi nga “Nisma për Kosovën”. Komisionari i BE-së mblodhi liderët e partive politike për t’ua bërë të qartë se duhet të ketë një marrëveshje për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, si dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi.

Madje, për këtë të fundit Hahn ua bëri të qartë se pa ratifikimin e saj nuk do të ketë liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës. Megjithëkëtë, liderët opozitarë nuk kanë pranuar asnjë zgjidhje, por kanë kërkuan zhbërjen e këtyre marrëveshjeve. Në këtë takim, siç mëson gazeta “Zëri” nga burimet e veta, kreu i partisë më të madhe në vend, Kadri Veseli, ka bërë një propozim për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, i cili u refuzua nga liderët e opozitës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...