Published On: 12 Mars, 2016
Bota |

Ortek bore në Itali, vret 6 alpinistë

  • Një ortek i madh ka rënë në Monte Nevoso në Valle Aurina në zonën e Alto Adiges. Masa e dëborës ka zënë rreth dhjetë alpinistë: 6 prej tyre kanë vdekur, të tjerët kanë mbetur të plagosur dhe nuk përjashtohet mundësia që të ketë edhe të humbur.
  • Orteku i madh ka rënë rreth orës 11:15 prej 3 mijë metrash lartësi. Punonjësit e ndihmës së shpejtë kanë raportuar që disa persona kanë arritur të shpëtojnë vetë.

Vështirësitë janë të mëdha, sepse është e pamundur që helikopterët të mbërrijnë mbi 3 mijë metra lartësi, pasi për të qenë të lehtë, duhet të jenë të furnizuar me pak karburant.

Pranë vendngjarjes ndodhen ambulanca, forca të policisë dhe ndihmës së shpejtë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...