Published On: 15 Qershor, 2016

Origjina e fantazmave më të frikshme në botë

  • Rrëfimi për fantazma bëhet edhe më i frikshëm, kur dihet se ato kanë origjinë dhe nuk janë thjesht të imagjinuara,transmeton gazeta Kosova Sot.

Princesha e zemëruar

Princesha e zemëruar është Dana Newman, e cila nuk kishte besuar në bukurinë e vet natyrale. Ajo ka qenë shumë e bukur, megjithatë partnerët abuzues ia kishin ulur vetëbesimin dhe si rrjedhojë ajo u ishte nënshtruar një sërë operacionesh plastike. Ajo madje kishte filluar të punonte për një kirurg plastik, ku paguhej me operacione, e jo me para të gatshme. Një natë, derisa ajo kishte mbetur e vetmuar në klinikë, ajo kishte vendosur që ta bënte veten operacion dhe si rrjedhojë e kishte verbuar veten në njërin sy. Kjo gjë duket ta ketë munduar shumë Dana-n, e cila më pastaj kishte bërë vetëvrasje, duke e therur veten me thikë. Njerëzit, të cilët kanë marrë pjesë në funeralin e saj, kanë thënë që ajo është dukur shumë e bukur në funeral. Fantazma e saj vazhdon të sorollatet krejtësisht e zhveshur, derisa në duar mban një thikë, të ngjashme me atë, të cilën ajo e kishte përdorur për t’u vetëvrarë.

Pelegrinja

Pelegrinja është fantazma e Isabella Smith-it, një grua angleze, e cila kishte udhëtuar përtej Atlantikut dhe ishte vendosur në Anglinë e Re gjatë kohërave të kolonizimit. Ajo ishte konsideruar e huaj në vendin ku ishte vendosur, gjë kjo që e kishte izoluar nga banorët tjerë të qytetit. Pasi që në qytetin ku ajo ishte vendosur dhe në rrethinë kishin filluar të ngordhnin kafshët shtëpiake, në mënyrë të pashpjeguar, Smith ishte akuzuar për magji të zezë dhe kësisoj ishte vendosur në shtyllën e ndëshkimit, ku kishte qenë e detyruar të qëndronte pa ngrënë e pa pirë deri në vdekje. Edhe fantazma e saj sot qëndron në të njëjtën shtyllë.

Nëna xhuxhe dhe Djali i saj i Madh 

Nëna xhuxhe ka qenë Margaret Shelburne, e cila kishte marrë pjesë në karnavale e cirqe, për shkak se ishte vetëm 90 centimetra e gjatë. Një natë, teksa ajo ishte në cirk, ajo ishte dhunuar nga “Burri i Gjatë”, një tjetër pjesëmarrës i cirkut. Si rrjedhojë e këtij dhunimi ishte lindur i biri i saj Haroldi (Djali i Madh), i cili ishte rritur aq shumë saqë kishte mbërritur në peshë prej 136 kilogramësh dhe si i tillë vazhdimisht ishte përkujdesur për të ëmën. Një ditë, disa kolegë në cirk ishin munduar të bënin shaka me djaloshin dhe ia kishin fshehur të ëmën në një çantë, mirëpo, për fatin e keq të të gjithëve, gruaja ishte ngufatur në çantë. Harold-i i zemëruar i kishte masakruar të gjithë pjesëmarrësit në vrasjen e nënës së tij dhe ua kishte treguar pjesët e tyre trupore njerëzve që shkonin për t’u zbavitur në cirk. Kur pronari i cirkut e kishte kuptuar këtë gjë ai kishte urdhëruar vrasjen e menjëhershme të Harold-it dhe sot fantazma e nënës së shkurtër dhe të birit të saj të madh sorollaten së bashku në afërsi të cirkut. Harold-i vazhdon ta mbajë sëpatën, me të cilën i kishte vrarë kolegët në cirk.

Çakalli

Çakalli është emërtimi që i është vënë fantazmës së Ryan Kuhn-it, i cili në vitin 1887 ishte lindur nga një prostitutë. Ai, qysh i vogël, kishte shpërfaqur një dëshirë të zjarrtë për prostitutat dhe femrat në përgjithësi, andaj edhe kishte filluar të akuzohej për dhunime e keqtrajtime femrash. Për t’u shëruar nga problemet që kishte, ai ishte dërguar në një spital mendor, ku kishte filluar të tregonte shenja përmirësimi deri në ditën kur e kishte sulmuar një infermiere, gjest ky që kishte bërë që ai të vendosej në një kthinë të spitalit, ku paraqiste më pak rrezik për të tjerët. Ai madje ishte lidhur me një xhaketë, që ia pamundësonte lëvizjen e duarve. Mirëpo, meqë kjo teknikë kishte dalë të jetë e dështuar për ndaljen e tij, doktorët ia kishin futur kokën në një qeli hekuri dhe e kishin futur çakallin në një qeli në podrum të spitalit, ku ai kishte refuzuar çdo lloj kontakti me njerëzit. Kur spitali ku ai po qëndronte kishte marrë flakë, të gjithë përveç çakallit ishin larguar. Ai sot endet si fantazmë, me duar e kokë të çliruar nga telat.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...