Published On: 9 Janar, 2016

Opozita të mos i nënshtrohet SHIK-ut, gjakderdhja i konvenon vrasësve!

Çfarë do të ndodhë në protestën e sotme? A do të përplaset opozita me policinë? A janë përfshirë vërtetë struktura të internacionales brenda Vetëvendosjes siç u pa nga postimet e mediave online një foto përshëndetëse me grusht? Kush po i kthehet grushtit komunist në Kosovë?

A është përmbyllur kauza për Asociacionin me vendimin e Gjykatës Kushtetuese? Po për demarkacionin çfarë mund të bëhet pas qëndrimit të State Departamentit, se kufiri i përcaktuar nga Komisioni Shtetëror është ‘ngushtësisht’ i afërt me atë real!?

Këto dilema lexues të nderuar do të mund ti zgjidhni edhe vet, me protestën e sotme, e cila siç kanë bërë thirrje personalitetet më të ndjeshme për Kosovën, si ambasadori amerikan Greg Dellawie, duhet të jetë paqësore, pra pa mjete dhune, pa gurë ndaj policisë, pa zjarrvënie dhe pa shtymjen për rrëzimin e pushtetit me forcë. Kërkesat dhe protestimi do të kenë jehonën e tyre sipas fuqisë së artikulimit. Por, një protestim krejtësisht i qetë ka pak shanse të ndodhë, bazuar në sulmin e djeshëm ndaj ministrit Arban Abrashi, grafiteve dhe përshëndetjeve revolucionare, dhe ajo që është qenësore në pak protesta apo madje në asnjë nuk është protestuar qetë.

Edhe informacionet se KFOR-i mund të jetë i gatshëm për ndërhyrje në rast nevoje, veçanërisht duke rritur gatishmërinë për mbrojtjen e institucioneve kryesore shtetërore, flet për rrezikun e eskalimit në dhunë.

Por, ajo që është e diskutueshme në këtë mes është se opozita po flirton hapur me krerët e SHIK-ut, madje edhe me Hashim Thaçin, i cili ende nuk ka marrë kurrfarë garance se do të mund të zgjidhet president, dhe madje edhe vet ai, po e sheh me mëdyshje këtë pozitë. / Shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...