Published On: 9 Janar, 2016

Opozita të kërkojë nxjerrjen e vrasësve para drejtësisë, ndëshkim për krimin e organizuar!

Shqiptarët duhet të tregohen të vëmendshëm me sjelljet dhe përpjekjet për dhunë, dhe njëkohësisht duhet t’ia bëjnë të qartë edhe Qeverisë se nuk mund të udhëhiqen nga njerëz të korruptuar dhe madje drejtues të krimit të organizuar pa dhënë asnjë llogari.

Opozita këto gjëra duhet ti kërkojë në protesta para së gjithash, pastrimin e shtetit nga elementet e krimit të organizuar, nga vrasësit politik para së gjithash, nga udhëheqësit e krimit me naftë, cigare, e deri tek udhëheqësit e tregtisë me armë dhe drogë!

Kosova pavarësisht se flitet shumë pak, është njëri prej territoreve për trafikim armësh dhe të drogës, për shkak të mungesës së kufirit me Serbinë në veri të vendit. Atje janë bashkuar trafikantë të krimit të organizuar serb e shqiptarë, dhe pa përjashtuar elementin ndërkombëtar.

Pra, opozita nëse nuk është e përfshirë në këto lloj krimesh, duhet të kërkojë para së gjithash spastrimin e shtetit nga figurat e përziera në këto lloj krimesh.

Opozita duhet të kërkojë drejtësi për vrasjet politike, duhet të kërkojë burgosjen e krerëve të njohur të krimit të organizuar, të paktën të atyre që dyshohen më së shumti, si Xhavit Haliti, Kadri Veseli, Azem Syla, apo edhe të Hashim Thaçit, edhe pse tani për tani duket figura më e parrëzueshme.

Pra, kauzat e mirëfillta janë më të shumta se sa ato që po i ngrit opozita. Mosngritja e tyre flet hapur për bashkëveprim me krerë të krimit të organizuar, por edhe për indiferencë për disa nga plagët më të mëdha të kësaj shoqërie. Këto janë edhe disa nga arsyet pse opozitës po i mungon masa e protestuesve. Është e vështirë të pretendosh ndërtimin e vlerave, duke pranuar shumicën e antivlerave! Shqiptari.eu

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Faruk thotë:

    Kurr se besoj që vrasesit e komandantëve dhe fytyrave politike të LDK-SE do dalin para gjyqit. A u dënuan ata që keqperdornin fondet, kur ne na thuhej se vetëm shënime duhet mbajm, koha do të vjen kur do te pergjigjen para ligjit dhe qka u ba? Të tillët janë në pozita udheheqse.
    Pra ishte mashtrim i madh dhe se keta ishin mashtrusit pra të njejtit që na rekomandonin të mbajm shënime.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...