Published On: 30 Mars, 2016
Bota |

Opozita siriane refuzon ftesën e Assadit për qeverisje të përbashkët

Presidenti Bashar al-Assad ka thënë se nuk do të jetë e vështirë për të rënë dakord për një qeveri të re siriane duke përfshirë figurat e opozitës, por kundërshtarët e tij u kundërpërgjigjën duke thënë se Qeveria nuk mund të jetë e ligjshme përderisa ai mbeti në detyrë.

Assadi, i përforcuar nga fitorja ushtarake në Palmyra, ka thënë se projekt-kushtetuta e re do të jetë gati për një javë dhe që qeveria do të përfshijë opozitën, njofton agjencia ruse e lajmeve RIA.

Ndërsa shpërndarja e portofolave dhe çështjet e tjera teknike do të duhet të diskutohen në bisedimet e paqes së Gjenevës, të cilat fillojnë muajin e ardhshëm.

Opozita menjëherë hodhi poshtë pretendimet e Assad-it, duke thënë se një zgjidhje politike mund të arrihet vetëm duke krijuar një trup të përkohshëm me kompetenca të plota, dhe jo me një tjetër qeveri nën Assadin./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...