Published On: 18 Janar, 2016

Opozita s’do të heq dorë nga gazi lotsjellës në Kuvend (Video)

Është e hëna e tretë e janarit dita kur zyrtarisht Kuvendi i Kosovës do të duhej t’i riniste punimet e sesionit pranveror.

Krejt çfarë dihet deri tash është se do të ketë mbledhje komisionesh që do të bëjnë planet vjetore të punës, por jo edhe një thirrje për mbledhje të Kryesisë, që do të caktonte pastaj edhe datën e seancës plenare, raporton KTV.

Nga kabineti i kryetarit Kadri Veseli është thënë se gjasat janë që këtë javë të ketë mbledhje të kryesisë apo më së largu në fillim të javës që vjen, por kjo, sipas tyre, do të varet nga materialet që do t’i dërgojë sekretaria e Kuvendit kryesisë.

Por, partitë opozitare e kanë mendjen e ndarë se nuk do të lejojnë punë normale të Kuvendit as këtë sesion deri në dorëheqjen e qeverisë.

Çfarëdo thirrje për seancë opozita e quan si provokim dhe thotë se nuk e merr përgjegjësinë për veprimet që mund të vijnë si pasojë e kësaj situate.

Deputeti i AAK-së Pal Lekaj, që vetëm pak ditë më parë u lirua nga arresti shtëpiak, thotë se do ta përsëriste veprën e tij në mbrojtje të republikës.

Ndërsa anëtari i kryesisë së Vetëvendosjes, Zgjim Hyseni, thotë se as komisionet parlamentare nuk do të shpëtojnë nga bllokada opozitare.

Asnjë seancë e Kuvendit nuk ka arritur të zhvillohej normalisht në sesionin vjeshtor të Kuvendit, përpos seancave solemne dhe atyre në sallën alternative, ku u pamundësohej pjesëmarrja deputetëve të opozitës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...