Published On: 18 Shkurt, 2016

Opozita rikthen gazin lotsjellës në Kuvend

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur seancë plenare për të premten. Kjo është e para për këtë vit dhe për sesionin e ri pranveror. Deri tash nuk janë thirrur seanca, me shpresën se do të gjindet ndonjë zgjidhje për krizën politike. Kjo ende nuk ka ndodhur. Si rezultat do të vazhdohet me të vjetrën. Pozita thërret seanca, opozita tenton t’i bllokojë duke hedhur gaz lotsjellës.

Tri partitë shqiptare në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovëd dhe Nisma për Kosovë, që prej shtatorit të vitit të kaluar, kanë bllokuar punën e Kuvendit.
Deputetët, nuk kanë zgjedhur mjete për të pamundësuar punën normale. Madje, disa prej tyre tashmë po ndiqen penalisht për shkak të veprimeve të tyre brenda institucionit të Kuvendit, ku çdo seancë është hedhur gaz lotsjellës.
Partitë opozitare thonë se edhe në seancën e nesërme do të bëjnë përpjekje që t’i bllokojnë punimet.
Zyrtari për informim, nga partia më e madhe në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Adonis Tahiri tha për lajmi.net se deputetët nesër do të protestojnë brenda Kuvendit.
Ai nuk tha decidivisht nëse do të hedhet sërish gaz lotsjellës por tha se deputetët do të përdorin ‘metodat e tyre’.
“Ne kemi thënë tash e sa kohë se nuk do të ketë normalitet institucional e as vendime nga kjo qeveri antikushtetuese. Qeveria e Republikës së Kosovës duhet menjëherë të largohet, ashtu që Republika e Kosovës të mbijetojë”.
“Deputetët tanë do të protestojnë brenda Kuvendit të Republikës, për ta mbrojtur Republikën sipas mandatit që kanë dhe përmes metodave të tyre”, tha Tahiri.
Njëjtë thonë edhe në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës. Anëtari i kryesisë së kësaj partie, Muharrem Nitaj tha se pa epilog të kërkesave të opozitës nuk do të ketë punë normale.
Opozita tash po kërkon dorëheqjen e qeverisë dhe shkuarjen në zgjedhje të jashtëzakonshme.
“Nuk ka ndryshuar asgjë për sa i përket seancave të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e opozitës do të vazhdojnë ta kundërshtojnë mbajtjen e tyre, pa një epilog të kërkesavë të tyre”, tha Nitaj.
Edhe Nitaj nuk pranon që të tregoj nëse do të përdoret gazi lotsjellës sepse ai thtoë se kjo është në diskrecion të deputetëve.
“Nuk e di se me çka do të kundërshohet mbajtja e seancës eventuale. Mënyra e kundërshtimit është në diskrecionin e deputetëve opozitarë”.
Këto dy parti kanë qëndrime të njëjta për kundërshtimin e seancës brenda Kuvendit.
Në protestën e organizuar dje, në fund të saj u bë thirrje që nesër aktivistët opozitarë të mblidhen nesër para Kuvendit për të kundërshtuar mbajtjen e seancës.
Lëvizja Vetëvendosje thotë se nesër në ora 10:00 do të dal para Kuvendit.
“Deputetët brenda Kuvendit, sigurisht që ata do të përkrahen edhe nga aktivistë e qytetarë që do të tubohen në ora 10:00 në shesh, pranë objektit të Kuvendit”, thotë Tahiri për lajmi.net.
Por, Muharrem Nitaj nga AAK, thotë se thirrja e djeshme ishte për seancën kur zgjidhet presidenti.
“Kam përshtypjen se një thirrje e tillë është bërë vetëm në rast së këtë të premte do të ishte në rend të ditës seanca ku do të zgjidhej presidenti”, thotë Nitaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...