Published On: 9 Janar, 2016

Opozita: Qytetarët ia dhanë grushtin Qeverisë

Nëpërmjet një komunikate të përbashkët, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën, duke falënderuar qytetarët për pjesëmarrje, kanë vlerësuar se pjesëmarrja e qytetarëve në protestën e sotme ishte më masive se kurrë më parë.

Sipas opozitës, sot qytetarët i dhanë përgjigje kryeministrit Isa Mustafa mbi insistimin e tij për të themeluar Asociacionin e komunave serbe. Opozita ka paralajmëruar se protesta të tjera do të organizohen ditëve të ardhshme.

“Protesta e thirrur nga Opozita e Bashkuar, u bë një protestë gjithëqytetare. Pjesëmarrja e qytetarëve ishte masive si kurrë më parë. Opozita falënderon dhe shprehë mirënjohje për të gjithë qytetarët, anëtarët e simpatizantët e subjekteve opozitare për pjesëmarrjen e tyre në këtë protestë. Para disa ditësh Isa Mustafa tha se do ta zbatojë “Zajednicën” pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Ai tha se opozita nuk ka mbështetje dhe se nuk po i dalin njerëzit në protesta. Sot, qytetarët ia dhanë përgjigjen qeverisë Mustafa, duke dalë në protestën më të madhe të zhvilluar në Kosovë që prej pasluftës. Rreth 100.000 pjesëmarrës i kanë mbushur r rugët dhe sheshet e Prishtinës, të ardhur nga gjithë qytetet e fshatrat e Kosovës, si dhe nga vise të tjera nga trojet shqiptare dhe nga diaspora”, thuhet në komunikatën e opozitës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...