Published On: 17 Maj, 2016

Opozita nuk tërhiqet: Këto janë kushtet e tyre!

As komisionari Hahn nuk ka arritur që ta bind opozitën që të tërhiqet nga qëndrimet e saja për marrëveshjet për Asociacionin e Komunave Serbe dhe për Demarkacionin me Malin e Zi. Gazeta Blic nga burime brenda takimit ka marrë vesh se përfaqësuesit e tre partive opozitare, Visar Ymeri  i VV-së, Ramush Haradinaj i AAK-së dhe Jakup Krasniqi i Nismës për Kosovën nuk kanë lëshuar pe.

 “Përfaqësuesit opozitarë kanë pasur qëndrim të prerë, që nuk do të lëshojnë pe për Asociacionin e as për demarkacionin me Malin e Zi”, ka theksuar ky burim, duke shtuar se ata këto marrëveshje i kanë konsideruar si tepër të dëmshme.

Ata kanë konsideruar se mbajtja e zgjedhje të parakohshme, është e vetmja rrugë për të dalë nga kjo zgjidhjeje.

Ndërkohë, mësohet se Kadri Veseli ka propozuar që lidhur me demarkacionin në fazën e parë të procedohet në Kuvend e pastaj të shkohet në arbitrazh ndërkombëtar. As këtë opsion opozita nuk a ke pranuar.

Në anën tjetër, presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka mbështetur këtë takim.

Në anën tjetër, Komisionari Johannes Hahn, pas takimit që pati me liderët e partive në Kosovë, tha se u ka bërë të qartë atyre se pa plotësimin e disa kushteve, nuk do të ketë liberalizim të vizave.

Han tha se në demokraci është e domosdoshme të ketë kompromis. Megjithatë, komisionari tha se ka parë një përkushtim te të gjitha partive politike për zhvillimin e Kosovës.

/ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...