Published On: 22 Shkurt, 2016

Opozita me skenar të njëjtë të grevës së ish-opozitës socialiste në Shqipëri

Rezultati i zgjedhjeve parlamentare të vitit 2009 në Shqipëri ishte kontestuar nga Partia Socialiste, e cila përveç demonstratave masive dhe bojkotit të parlamentit, kishte vendosur që të hynte edhe në një grevë urie pa afat, duke paraqitur 10 kërkesa si kritere për ndërprerjen e grevës.

Në këtë grevë urie kishin marrë pjesë 22 deputetë dhe 180 funksionarë të Partisë Socialiste. Nga 30 prilli 2010, grevistët socialistë kishin qëndruar për 19 ditë me radhë në tendat e ngritura përpara selisë së kryeministrisë.

Lideri socialist Edi Rama kishte ndërprerë grevën e urisë vetëm pas presioneve të mëdha nga Brukseli për të hequr dorë nga bojkoti dhe tensionimi i situatës dhe për të shkuar në tryezën e bisedimeve.

Pas ndërprerjes, ish-kryeministri Berisha dhe kryesocialisti Rama, më 20 maj ishin takuar në restorant “Krokodili” në Strasburg, në një darkë të thirrur nga kryetari i eurodeputetëve të djathtë në Parlamentin Evropian, Joseph Daul dhe kryetari i eurodeputetëve të socialistëve në PE, Martin Schulz.

Në këtë takim kishte marrë pjesë edhe ish komisioneri për Zgjerimin në BE, Stefan Fule bashkë me zyrtarë të tjerë të BE-së për të diskutuar rreth gjetjes së një zgjidhjeje politike dhe për të hequr dorë nga protestat dhe greva e urisë.

Asokohe greva e urisë e Partisë Socialiste, ishte ndërprerë pa i realizuar kërkesat e saj si pasojë e presionit të ndërkombëtarëve. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...