Published On: 15 Janar, 2016

Opozita kundërshton ndërmjetësimin ndërkombëtar për krizën

  • Një ndërmjetësim i mundshëm ndërkombëtar për tejkalimin e krizës politike në Kosovë konsiderohet i panevojshëm nga partitë opozitare dhe analistët kosovarë. Në Qeverinë e Kosovës, ndërkaq, nuk kanë ndonjë ide të qartë për këtë, por çdo përpjekje për shtensionimin e situatës, sipas mazhorancës, është e mirëseardhur.

Këto deklarata kanë ardhur një ditë pasi gazeta austriake “Der Standart” e ka përmendur ish-kryeministrin suedez, Carl Bildt, si ndërmjetësues në krizën politike në Kosovë.

Por, Ambasada suedeze në Prishtinë e ka mohuar të ketë ndonjë njohuri për ardhjen e diplomatit Bildt. “Nuk kam asnjë informacion të tillë rreth kësaj çështjeje”, i ka thënë gazetës “Zëri” Henrik Nilson, drejtuesi i Ambasadës së Suedisë në Kosovë.

Një ndër emrat tjerë që është përmendur nga gazeta austriake është edhe presidenti, Marti Ahtisaari. Gazeta “Zëri” ka provuar të kontaktojë me presidentin Ahtisaari, por një gjë e tillë gjatë ditës së djeshme ka qenë e pamundur.

“Der Standart” arsyeton ardhjen e një ndërmjetësuesi me faktin se besimi i kosovarëve është zbehur dhe se përballë krizës politike, që po dominohet nga gazi lotsjellës, vezët dhe spreji, thirrjet për një ndërmjetësues po bëhen gjithnjë e më të zëshme. /Zëri

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...