Published On: 2 Mars, 2016

Opozita ka dilem në besueshmërinë e Gjykatës për çështjen e presidentit

Tri partitë në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën ende nuk kanë vendosur përfundimisht që ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese çështjen e zgjedhjes së Hashim Thaçit në krye të shtetit.

Një zyrtar i lartë i opozitës, në kushte anonimiteti i ka thënë Gazetës Blic se janë duke i vlerësuar të gjitha dokumentet. “Kemi konstatuar shkelje procedurale gjatë zgjedhjes së Hashim Thaçit president, mirëpo është çështja se kemi dilema në besueshmërinë e kësaj gjykate”, ka thënë ky zyrtar i lartë për Gazetën Blic.

Ndërkaq, zyrtarisht nga opozita nuk kanë dhënë detaje nëse do t’i drejtohen apo jo kësaj gjykate.

Askush nga këto parti s’ka dhënë detaje në lidhje me këtë çështje.

Hashim Thaçi u zgjedh president i vendit në fund të javës së kaluar, derisa opozita e kontestoi zgjedhjen e tij.

Thaçi u zgjedh president në raundin e tretë të votimit, duke i marrë 71 vota, derisa në raundin e parë i mori vetëm 50 vota, gjegjësisht 64 në raundin e tretë./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...