Published On: 17 Shkurt, 2016

Opozita ishim mbi 100 mijë protestues, policia ishin 15 mijë në protestë

Pak momente më parë ka përfunduar protesta e opozitës. AAK, nëpërmjet një komunikate për media tha se në këtë protestë morën pjesë më shumë se 100 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës.

“Më shumë se 100.000 qytetarë të Republikës së Kosovës dolën sot në protestën e thirrur nga Opozita e Bashkuar, për shtet me sovranitet dhe kundër Qeverisë antikushtetuese. Pjesëmarrësit kanë ardhur prej të gjitha anëve të Kosovës, prej qyteteve e fshatrave, e masivisht prej kryeqytetit, Prishtinës. Protesta nisi në orën 14:00 te Biblioteka Kombëtare, dhe vazhdoi në formë marshimi deri te Sheshi Skënderbe. Aty qytetarëve iu drejtuan me fjalime deputetë e udhëheqës të subjekteve opozitare, Nismës për Kosovën, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, dhe Lëvizjes VETËVENDOSJE!”, thuhet në komunikatë.

AAK thotë se populli i Kosovës është ngritur në këmbë pasivisht për t’i kundërshtuar marrëveshjet e dëmshme për Kosovën.

“Për tak undërshtuar këtë Qeveri që me cdo kusht po i shtyn këto marrëveshje përpara. Një Qeveri që e ka shkelur 23 herë Kushtetutën e vend it, nuk ka legjitimitet e as legalitet ta udhëheqë vendin”, thuhet tutje.

Sipas AAK-së, marrëveshjet tashmë janë anuluar prej verdiktit popullor, dhe kësaj Qeverie i mbetet vetëm të largohet.

“ Këtë po e kërkon sot populli i Kosovës, në sheshet e Prishtinës, në protestën më të madhe të pasluftës në Kosovë. Nëse Qeveria nuk e dëgjon fjalën e popullit, atëherë protestat do të bëhen intensive e të pandërprera. Sot populli me prezencën dhe zërin e tij e ka shkarkuar Qeverinë e Kosovës”, është thënë në fund.

Policia e Kosovës përmes një kumtese protestën e sotme e ka përshkruar të qetë.

Ajo ka thënë, se në protestën që u mbajt nga në Prishtinë nga ora 14 deri në orën 16 morën pjesë rreth 15 000 protestues.

Pas përfundimit të protestës, pjesëmarrësit janë shpërndare të qetë.

/KosovaPress

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...