Published On: 7 Tetor, 2016

Opozita e mbështet Projektligjin për Trepçën!

Opozita e mbështet Projektligjin për Trepçën!

Qe të tri subjektet opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovë, pajtohen me projektligjin për Trepçën, i cili është në rënd të ditës në seancën e sotme të Kuvendit.

Por, vetëm dy nga to, AAK dhe Nisma, tashmë kanë vendosur që edhe ta votojnë atë.

Kurse VV-ja, ende nuk ka marrë ndonjë vendim se si do ta votojë atë, ani pse vlerëson se është i duhur.

Bali Muharremaj, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së i tha “Gazeta Blic” se do ta votojnë projektligjin për Trepçën.

“Po ne do ta votojmë projektligjin për Trepçën, kështu do të veprojmë sa herë që do të jetë në dobi të shtetit dhe qytetarëve”, tha Muharremaj.

Votën pro Ligjit për Trepçën e ka deklaruar për “Gazeta Blic” edhe anëtari i këshillit kombëtar të Nisma për Kosovë, Bilall Sherifi.

“Përpos që do të votojnë, deputetët e Nismës do të kontribuojnë në debat dhe në komisionet parlamentare që ligji të bëhet edhe më i mirë”, tha Sherifi.

Kurse Shqipe Pantina, deputete nga radhët e VV-së i tha “Gazeta Blic” se tek një orë para seancës së Kuvendit do ta marrin një vendim karshi kësaj çështjeje.

“Grupi Parlamentar i VV-së do të takohet edhe një herë për t’i shqyrtuar të gjitha vërejtjet që janë në këtë projektligj. Takimi do të bëhet në orën 2. Ne në parim pajtohemi që Trepça të shpallet ndërmarrje publike. Por, projektligji është i paqartë dhe le shumë hapësira që me pastaj Trepça të mos mbetet pronë e Kosovës, kështu pra i jep hapësirë qeverisë ta shesë atë pa pëlqimin e Kuvendit”, ka theksuar ajo.

Ndërkohë, deputetët serb kanë paralajmëruar se do ta bojkotojnë seancën e Kuvendit të Kosovës, derisa është paralajmëruar për protesta n në pjesën veriore të vendit, të banuar me shumcië serbe./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...