Published On: 14 Mars, 2016

Opozita e bashkuar e ndarë në qëndrimin për bojkot të Kuvendit (Video)

Opozita e bashkuar është ndarë në qëndrimin e saj rreth pjesëmarrjes në seancat e Kuvendit të Kosovës, raporton KTV.

Derisa Vetëvendosje do të vendosë varësisht prej rëndësisë së seancave, AAK-ja tashmë është e bindur se nuk merr pjesë më në punimet e Kuvendit për këtë mandat.

Kryetari i partisë opozitare AAK, Ramush Haradinaj, është shprehur kategorik për mospjesëmarrje në një Kuvend, për të cilin ka thënë se e ka humbur kredibilitetin.

“Parlamenti është shfrytëzuar për të mbuluar kapjen e shtetit dhe marrëveshjet, por edhe me zgjedhjen e Thaçit President, që është arkitekt i kësaj kapjeje të shtetit. Prandaj, një Parlament i tillë e meriton të shpërbëhet dhe vendi të shkojë në zgjedhje. AAK-ja nuk është pjesë e këtij parlamenti”, ka thënë Haradinaj.

Kryetari i AAK-së ka shtuar se edhe nëse partnerët në opozitë kanë qëndrim tjetër, për AAK-në bojkotimi i kësaj legjislature është vendim i përhershëm.

Partia më e madhe opozitare, VV-ja, konsideron se opozita duhet të marrë pjesë në seanca të rëndësishme, sikur ajo kur mund të vendoset për statutin e Asociacionit të komunave serbe.

“Ky pushtet do të provojë të kontrabandojë çështje të rëndësishme, siç është Trepça, por edhe statuti i Zajednicës dhe të tjera çështje, për të cilat ne duhet të jemi në Kuvend që t’i bllokojmë dhe vendimin tonë do ta marrim varësisht nga rëndësia e çështjeve që diskutohen në Kuvend”, ka thënë Adonis Tahiri i Lëvizjes Vetëvendosje.

Por, pavarësisht kësaj, opozita vazhdon të mbesë e bashkuar në çështjet tjera, që kërkojnë largimin e Qeverisë së Isa Mustafës.

Të shtunën do të organizojë manifestimin e radhës në Prishtinë dhe pas këtij edhe aksione tjera dhe pastaj më 26 mars protestën e opozitës.

Një qëndrim për zhvillimet ka qenë i pamundur të merret nga Nisma për Kosovën. Zyrtarë të saj nuk janë përgjigjur në thirrjet e televizionit.

Vazhdimi i seancës së 10 marsit bëhet këtë të martë, derisa do të jetë hera e parë që opozita nuk merr pjesë fare në të.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...