Published On: 7 Janar, 2016
Bota |

OKB: KS e dënoi provën atomike të Koresë Veriore

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka dënuar fuqishëm provën e fundit atomike të raportuar të Koresë Veriore.

Mbrëmë, Këshilli i Sigurimit ka mbajtur konsultime emergjente, pasi Pheniani shpalli se e ka kryer një provë “të suksesshme” nëntokësore të bombës hidrogjenike.

KS i OKB-së këtë test e ka përshkruar si “shkelje të qartë” të rezolutave të këshillit dhe ka shtuar se “kërcënimi i qartë për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare vazhdon të ekzistoj”.

Nëse konfirmohet, ky do të ishte testi i katërt atomik i Koresë Veriore prej vitit 2006.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...