Published On: 4 Tetor, 2016

OKB kërkesë qeverisë Rama: Kini guxim, hapni dosjet e sigurimit të shtetit

“Tregoni historinë e së shkuarës që të mbroheni nga përsëritja e po atyre gabimeve në të ardhmen”.

Me këtë thirrje të drejtpërdrejtë, Nënkomisionerja e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Kate Gilmore i kërkoi qeverisë shqiptare të veprojë sa më shpejt për të konkretizuar hapjen e dosjeve të komunizimit.

Në një intervistë për Top-Channel, Gilmore thekson se e shkuara e dhunshme e Shqipërisë duhet të zbardhet  dhe se duhet guxim nga qeveria që të marrë hapat e duhur për hapjen e dosjeve.

“Jemi një çerek shekulli pas vitit 90 dhe shohim një Shqipëri të transformuar në mënyrë të thellë por një vend, rrugëtimi it ë cilit nuk ka përfunduar ende veçanërisht sa i përket të drejtave të njeriut. Ka ende të zhdukur nga ajo periudhë tiranie e komunizimit ndaj dhe ne i kërkuam qeverisë të jetë e guximshme të tregojë historinë e plotë të së shkuarës në mënyrë që të mbrohemi nga përsëritja e po atyre gabimeve në të ardhmen”, tha nënkomisionerja e OKB-së për hapjen e dosjeve në Shqipëri.

Ligji për hapjen e dosjeve është miratuar gati dy vite më parë, por ende nuk është konkretizuar procesi i hapjes së dosjeve. Në mënyrë të qëllimshme, Komisioni i Ligjeve po mban peng zgjedhjen e komisionerëve për institucionin që do të mundësojë hapjen e  dosjeve, Autoritetin për Informim mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit.

glimore-okb

Ligji parashikon pastrimin e rradhëve të politikës nga ish-bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit, ish-funksionarët e regjimit komunist dhe drejtues të niveleve të ndryshme të partisë shtet, PPSH.

Nga neni përkatës në ligjin për hapjen e dosjeve mund të rrezikojnë karrierën disa politikanë në dy krahët, nga mazhoranca, por edhe nga opozita. Duket se kjo është marrëveshja që i bashkon dy palët dhe që mban peng hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...