Published On: 7 Shkurt, 2016
Bota |

OKB dënon fuqishëm veprimet e Koresë Veriore

  • Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka dënuar fuqishëm Korenë Veriore për lansimin e raketës me rreze të gjatë veprimi dhe tha se së shpejti do të miratoj rezolutë për sanksione “në përgjigje të këtyre shkeljeve të rrezikshme dhe serioze”.

Kjo deklaratë e Këshillit të Sigurimit është mbështetur nga Kina, që është aleate e Koresë  Veriore, dhe nga 14 anëtarët e tjerë të këshillit, gjatë një seance të sotme urgjente, pasi Pheniani e lansoi raketën në gjithësi, shkruan Radio Europa e Lirë

Ky takim ishte kërkuar nga Shtetet e Bashkuara, Koreja Jugore dhe Japonia, për të arritur pajtueshmëri për përgjigje kolektive ndaj lëvizjes së Phenianit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...