Published On: 21 Shkurt, 2016

Oj Kosovë e mjera Kosovë

 

Oj Kosovë e mjera Kosovë

 

Dr Hasan Blakaj Stockholm

 

Oj Kosovë e mjera Kosovë

Në vend të vjershave të këndojmë dovë

E varfër dhe e shkretë e më bukë thatë

Me duar të shtrira lartë, të themi uratë

 

 

Më thuaj ti zonjë e bukur, e kuja je

Që e varfëruar gjerë në palcë të kanë shtri për dhe

Më thuaj pashë zotin së të dua shumë

Kush janë këta maskarenj që të kanë qitë në gjumë

 

Ti ishe shumë trime dhe s´kishe frikë

Të vajti nami gjerë në Amerikë

Të vajti nami të vajti fama

Me djem shumë trima e vasha si zana

 

Më thuaj tani moj e bukura e dheut

A ka ngelë gjë prej gjëje nga gjaku i Skënderbeut

A t´ ka ngelë gjë nga ndjenja e atdhetarisë

Ku shqipet ti vrojtojnë kufijtë e Ilirisë

 

Çirreni dhe grindeni rrugëve si bisha

Shtyheni kush do ketë më shumë vehabista

Universiteti tani më është ngulfat

Ç ´na duhen ne shkollat, këndojmë dovë e uratë

 

Jeni bërë si qyqet në gardh të avllisë

Me vepra të këqija i shërbeni Serbisë

Hani prodhime serbi e flisni turqisht

Ditë e natë në faltore luteni arabisht

 

O ju vëllezërit e mijë o ju të mjerë

Si nuk po e shihni që keni rënë në humnerë

Si nuk po e shihni qëllimin djallëzorë

Qe mendoni aq shkurt duke keqpërdor

 

Jeni zhytë në mëkate dhe keni shumë fjalë

S´mund të jesh vetvetja kur je i përdalë

Bile as fjala nuk mund të ju zë vend

As në familje e lere më në kuvend

 

A s´mendoni për tjetrin për vëllanë e për motrën

Qe duke e shfrytëzuar ja shuani vatrën

A s´mendoni për dëshmorët që frik ata ranë

Kur fjalët e tyre amanet na i lanë

 

Ta doni Kosovën pragun e shtëpisë

Kështu ja shtoni vlerën e gjithë shqiptarisë

Kështu ja shtoni vlerën vetes dhe atdheut

E përtërini Pirruan emrin e Skënderbeut

 

Këto vargje kur po i shkruaj gjithë kohen po qajë

Për ty vend i shqipeve po rri gjithmonë n ´vajë

Gjerë ku të kanë çuar, shumë afër, buzë varri

Vetëm të dëshmojnë se kush është i pari

 

Shpejt harruan këta burra harruan këta trima

Kur shkrepte pushka e qante vetëtima

Kur shumë dëshmorë për këtë tokë ranë

Që këtë vend të arbrit më gjak e shpërlanë

 

Heu Kosovë ti djep i trimërisë

Tani si të kanë bërë arenë të hajnisë

Të zhvatin të ç´kyjnë kush të dojë pa fre

Luftojnë për të huajt e luftojnë për fe

 

Përbetohen gjithë kohen në dinë dhe iman

Thua se asnjëri nuk ka pas vatan

Disa thonë jemi suni disa vehabi

Rrënjët që të dyja i kanë n´Arabi

 

Po përbuzni besë e po shani atdhe

Gjak të pastër Ilir që e skuqi këtë dhe

Gjuhë e fe për ne thoni Arabishtja

Art e kulturë na i solli Osmanishtja

 

Harroni ju të verbër shkronjat e abetares

Qe na i hapën sytë sikur lavra arës

Jeni bërë më mjekra mu për faqe të zezë

Për të keqën e kombit , e kobit tuaj t ‘kresë

 

S`keni turp ta shani etninë e Kastriotit

Shqipen dy krenare në zemrën e kombit

Si nuk keni mëshirë për këtë gjuhë t´ lashtësisë

Qe erdhi nga qielli prej vet perëndisë

 

Shani gjuhën e ëmbël që e foli vet zoti

Që e foli Aleksandri edhe Kastrioti

Këtë gjuhë mbante Leka në Kanun nder sqetull

Pse ti flasim fjalët e huaja, të një gjuhe tjetër?!

 

O ju të mjerë o ju të gjorë

Që për ti thënë këto fjalë më vije aq zor

Nuk jeni as suni e as vehabi

Por jeni vëllazëritë tanë më taban n ‘Shqipëri

 

Kthehuni nga e mira kthehuni për se mbari

Atje ku ka nevojë kombi, më gjak të pastër shqiptari

Kthehuni vëllezërit mijë ta duam Shqipërinë

Jemi aq larg, shumë larg, ne më Arabinë

 

Që kur mbiu lisi është ky vend shqiptari

Gjuhë e traditë na la ne i pari

Para se të jesh i krishterë ose mysliman

Shqiptar je or vëlla këtë ta dish gjithmonë.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. sadik thotë:

  Poezi që rral e lexon në shtypin e shkruar ndokund. Të lumt zoti Blakaj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Ali thotë:

  Te lumt mendja dhe penda i nderuari kusheri Hasan Blakaj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...