Published On: 11 Tetor, 2016

O’Connell: Populli po e pëson nga Qeveria që e zgjodhi vetë

Sonte, në kuadër të emisionit “Komiteti”, është transmetuar intervista e ambasadorit britanik, Ruairí O’Connell, i cili është përgjigjur në pyetjet e qytetarëve për korrupsionin në Kosovë dhe pikëpamjet e diplomacisë së jashtme, konkretisht të asaj britanike, rreth kësaj çështjeje.

Sipas ambasadorit britanik, luftimi i korrupsionit në Kosovë do të përkrahet nga diplomacia britanike, por janë qytetarët e Kosovës ata të cilët nëpërmes mjeteve demokratike mund të ndryshojnë sistemin politik.

 “Nëse në krye të detyrave vjen ndonjë prokuror i ri, i cili do të luftojë korrupsionin, do të përkrahet nga Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian, sepse kjo nuk është e lehtë, por mund të bëhet nga sistemi i drejtësisë”, ka thënë ambasadori britanik O’Connell.

I pyetur se pse duhet që populli të paguajë për qeverinë e korruptuar, ai është përgjigjur: “Populli paguan vendimet e qeverisë, e cila është zgjedhur nga vet populli. Nëse populli dëshiron diçka tjetër, ekziston demokracia, e cila ua mundëson këtë”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Une z Ambasador O ‘Connel se paku ju kame degjuar dhe lexuar deri tashe nja 50 here qe flisni per te njejten teme dhe po te ishtit shprehur ju ne anglishte ateher edhe eshte e arsyeshme qe njerzit nuke ju kane kuptuar z.Ambasador por , ju shume rrjedheshem e flisni gjuhen shqipe per te cilen ju pergezoje dhe , nuke besoje se ata te cilet kane qene te interesuar te ju kuptojne ,tani me ju kane kuptuar mirpo ,z.Ambasador ,mbasi une deri sot ju kame degjuar te pakten rethe 50 here qe e perserisni te njejten gje,qe populli dhe votuesit ne menyre demokratike me vota do ti ndryshohe gjerat, e gjerat nuke po ndryshojne ateher ,kjo do thote se Juve z Ambasador ,me keqeardhje duhet te ua theme, se pake kushe po ju degjon

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...