Published On: 21 Janar, 2016

O’Connell: Ibrahim Rugova, gjiganti i brezit të liderëve në vitet e ’90-ta

Me rastin e 10 vjetorit të vdekjes së presidenti historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, ambasadori britanik, Ruairi O’Connell, me ka thënë se ka pasur nderin të njoh, Presidentin Rugova.

Ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar se si ka takuar Presidentin Rugova, në vitin 2004, i cili e cilëson si një nga gjigantët e brezit të liderëve të viteve 1990-ta që e drejtoi Evropën Qëndrore dhe Lindore nga represioni deri në demokraci, transmeton Indeksonline.

Ai po ashtu shkruan se: “Në funeralin e tij, unë e pashë respektin që bota kishte për të, dhe, sidomos për Kosovën. Ai kurrë nuk e pa pavarësinë, por ai e pa lirinë për të cilën luftoi”.

Lexoni postimin e plotë të O’Connell:

“Kam pasur nderin ta njoh, për pak kohë, Presidentin Rugova.

Në javën time të dytë në Kosovë, si një diplomat i ri në vitin 2004, unë e kam shoqëruar Shefin e Misionit në një takim me të. Isha nervoz dhe i emocionuar. Presidenti Rugova ishte një nga gjigandët e brezit të liderëve të viteve 1990-ta që e drejtoi Evropën Qëndrore dhe Lindore nga represioni deri në demokraci. Por, ai ishte shumë i sjellshëm. Unë ende e mbaj kristalin që ai zgjodhi për mua në fund të takimit.

Vizioni i Presidentit Rugova për një Kosovë demokratike, dhe besimi se bota nuk do ta braktisë Kosovën, ka ndihmuar për të mbajtur gjallë shpresat edhe në momentet më të errëta. Në fund të jetës së tij, udhëheqja dhe vizioni i tij krijoi ”

Ekipin e Unitetit” që siguroi unitet dhe bashkëveprim gjersa Kosova negocionte rrugën e vështirë drejt pavarësisë.

Në funeralin e tij, unë e pashë respektin që bota kishte për të, dhe, sidomos për Kosovën. Ai kurrë nuk e pa pavarësinë, por ai e pa lirinë për të cilën luftoi.

U prehtë në paqe.”, shkruan ambasadori.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...