Published On: 13 Janar, 2016

Obama zotohet ta gjej ilaçin kundër kancerit brenda 15 muajsh (VIDEO)

  • Presidenti amerikan, Barack Obama, së bashku më zëvendës-presidentin Joe Biden janë duke punuar që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të fitojnë një garë të re shëndetësore – të gjejnë shërimin për sëmundjen e kancerit

“Vitin e kaluar, zëvendës-presidenti Bajden  më tha se Amerika mund të kurojë kancerin”, tha Obama.

“Muajin e kaluar, ai ka punuar me kongresmenët që ata t’i tregojnë Institutit Kombëtar të Shëndetësisë burimet më të forta që ata i kanë pasur brenda 10 viteve”.

Kurse Joe Biden, i frymëzuar nga vdekja e djalit të tij, tha se do t’i duhen 15 muaj kohë që ta arrijnë këtë qëllim, shkruan The Guardian.

“Unë do t’i kalojë 15 muajt e tjerë në këtë zyre që t’ia arrijmë qëllimit, sepse e di që ka demokratë dhe republikanë që e ndajnë të njëjtin pasion me ne, dhe pasioni ynë është mundim këtë sëmundje vdekjeprurëse”, tha Biden.

Obama shpalosi sfidën e kancerit në një pjesë e tij të fjalimit, të përkushtuar për frymën e zbulimit” të Amerikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...